News and Announcements
hideYou must login to access that area.
ATKINSON COUNTY BASEBALL DURING 2002, 2003, 2004, AND 2005
Posted by Brad Porter at May 22, 2005 5:00PM PDT
( 0 Comments
)
The Rebels were 41-10 in Region 1A competition and 90-36 overall over the past 4 seasons. Atkinson was ranked each season for at least 1 week in the Dugout Club state poll (reaching a high of #4 in 2002, #9 in 2003, #3 in 2004, and #1 in 2005). In 2002 Atkinson graduated 7 seniors and began a rebuilding process. Through that process, with and without talent, the Rebels have made the playoffs and been ranked each year. The only Region 1A schools with wins over Atkinson during the time span were Clinch, Seminole, and Pelham.
OVERALL SEASON RECORDS
2002
Record: 26-8
Starters: 7 seniors, 1 junior, 1 sophomore, 1 freshman
2003
Record: 16-10
Starters: 2 seniors, 2 sophomores, 6 freshmen
2004
Record: 20-9
Starters: 2 seniors, 2 juniors, 6 sophomores
2005
Record: 28-8
Starters: 2 seniors, 5 juniors, 2 sophomores
CLASS A STATE PLAYOFFS
2002 -- 3rd Round "Elite Eight"
(1st round sweep of MCA, 2nd Round sweep of Pacelli, 3rd Round loss to State Champion Walker)
2003 -- 1st Round
(Swept by Taylor County)
2004 -- 1st Round
(2 games to 1 loss to Hawkinsville)
2005 -- 4th Round (School Record for # of rounds) "Final Four"
(1st Round sweep of Long, 2nd Round win over Brookstone, 3rd Round sweep of Landmark, 4th Round loss to State Champion Calvary)
GEORGIA DUGOUT CLUB RANKINGS SINCE 2002
2002 - Ranked as high as #2; final ranking of #4
2003 - Ranked #9 in preseason and after week 1
2004 - Ranked as high as #3
2005 - Ranked #1 for 4 weeks including the final regular season poll
GASPORTS.NET RANKINGS SINCE 2004
2004 - Ranked as high as #2
2005 - Ranked #1 for 6 weeks and 2nd in the final regular season poll
Check out our BASEBALL SCHOOL RECORDS.
OVERALL SEASON RECORDS
2002
Record: 26-8
Starters: 7 seniors, 1 junior, 1 sophomore, 1 freshman
2003
Record: 16-10
Starters: 2 seniors, 2 sophomores, 6 freshmen
2004
Record: 20-9
Starters: 2 seniors, 2 juniors, 6 sophomores
2005
Record: 28-8
Starters: 2 seniors, 5 juniors, 2 sophomores
CLASS A STATE PLAYOFFS
2002 -- 3rd Round "Elite Eight"
(1st round sweep of MCA, 2nd Round sweep of Pacelli, 3rd Round loss to State Champion Walker)
2003 -- 1st Round
(Swept by Taylor County)
2004 -- 1st Round
(2 games to 1 loss to Hawkinsville)
2005 -- 4th Round (School Record for # of rounds) "Final Four"
(1st Round sweep of Long, 2nd Round win over Brookstone, 3rd Round sweep of Landmark, 4th Round loss to State Champion Calvary)
GEORGIA DUGOUT CLUB RANKINGS SINCE 2002
2002 - Ranked as high as #2; final ranking of #4
2003 - Ranked #9 in preseason and after week 1
2004 - Ranked as high as #3
2005 - Ranked #1 for 4 weeks including the final regular season poll
GASPORTS.NET RANKINGS SINCE 2004
2004 - Ranked as high as #2
2005 - Ranked #1 for 6 weeks and 2nd in the final regular season poll
Check out our BASEBALL SCHOOL RECORDS.
2005 REGION 1A RESULTS & ALL-REGION TEAMS
Posted by Brad Porter at May 11, 2005 5:00PM PDT
( 0 Comments
)
SEED | TEAM | RECORD |
1 | Atkinson | 13-0 |
2 | Miller | 11-2 |
3 | Lanier | 10-3 |
4 | Seminole | 8-5 |
- | Turner | 6-7 |
- | Pelham | 6-7 |
- | Ware Magnet | 4-8 |
- | Clinch | 4-9 |
- | Echols | 2-10 |
- | Baconton | 0-13 |
1ST TEAM | - | - | - | - | 2ND TEAM | - | - |
Ryan Mason | P | Atkinson | - | - | Ryan Allen | P | Lanier |
Nathan Bass | P | Lanier | - | - | Tyler Rich | P | Seminole |
Alan Mauldin | P | Turner | - | - | Matthew Adams | P | Pelham |
Jake Stewart | P | Ware Magnet | - | - | Bradley Bennett | P | Clinch |
Jonathon Guthrie | C | Atkinson | - | - | Ethan McRae | C | Lanier |
Aaron Delgado | INF | Miller | - | - | Kenny Miller | INF | Seminole |
Derrik White | INF | Lanier | - | - | Joseph Tillman | INF | Pelham |
Russell Coker | INF | Turner | - | - | B. Lingenfelter | INF | Ware Magnet |
Brett Denmark | INF | Clinch | - | - | Heath Bowen | INF | Echols |
Ben Chambers | OF | Miller | - | - | Justin McClellan | OF | Atkinson |
Deigo Trujillo | OF | Seminole | - | - | Garrett White | OF | Atkinson |
Michael Sloiday | OF | Turner | - | - | Brooks Rucker | OF | Baconton |
ATKINSON IN THE FINAL 4
Posted by Brad Porter at May 8, 2005 5:00PM PDT
( 0 Comments
)
Congratulations to all of Atkinson's 2005 regular season opponents who made the GSHA Baseball Playoffs: Coffee(AAAAA), Bacon(AA), Berrien(AA), Lanier(A), Miller(A), Pacelli(A), Seminole(A), and Wilcox(A). Congratulations to Lanier County and Coffee County for advancing to the Elite Eight!!!
REGION 1A
Posted by Brad Porter at May 3, 2005 5:00PM PDT
( 0 Comments
)
ATKINSON COUNTY: 2005 UNDEATED REGION CHAMPIONS!
REGION AWARDS
Region award winners are also 1st Team All-Region. Players may win only one P.O.Y. award. The player receiving the highest number of votes for each category P.O.Y. is listed first.
PLAYER OF THE YEAR
Cam Newmans- Atkinson
Jason Bailey- Miller
OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
BJ Lucky- Lanier
Kalom Smith- Seminole
DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Daniel Clement- Atkinson
Whitney Robbins- Ware Magnet
COACH OF THE YEAR
Brad Porter- Atkinson
ALL-REGION TEAMS
1st team All-Region went to the players receiving the most votes from the head coaches of all region schools. 2nd team went to the player with the 2nd highest amount of votes. All players nominated at any position - freshman through seniors - were eligible for All-Region as ststed in the voting procedure.
HONORABLE MENTION
Zack Harper- Atkinson, Seth Cannon- Miller, Ryan White- Lanier, Lance Miller- Seminole, Jeremy Stevens- Turner, Jeffrey Robinson- Pelham, Kyle Hutchenson- Ware Magnet, John Hart- Clinch, Nick Bowen- Echols, Preston Maier- Baconton
1ST TEAM | - | - | - | - | 2ND TEAM | - | - |
Ryan Mason | P | Atkinson | - | - | Ryan Allen | P | Lanier |
Nathan Bass | P | Lanier | - | - | Tyler Rich | P | Seminole |
Alan Mauldin | P | Turner | - | - | Matthew Adams | P | Pelham |
Jake Stewart | P | Ware Magnet | - | - | Bradley Bennett | P | Clinch |
Jonathon Guthrie | C | Atkinson | - | - | Ethan McRae | C | Lanier |
Aaron Delgado | INF | Miller | - | - | Kenny Miller | INF | Seminole |
Derrik White | INF | Lanier | - | - | Joseph Tillman | INF | Pelham |
Russell Coker | INF | Turner | - | - | B. Lingenfelter | INF | Ware Magnet |
Brett Denmark | INF | Clinch | - | - | Heath Bowen | INF | Echols |
Ben Chambers | OF | Miller | - | - | Justin McClellan | OF | Atkinson |
Deigo Trujillo | OF | Seminole | - | - | Garrett White | OF | Atkinson |
Michael Sloiday | OF | Turner | - | - | Brooks Rucker | OF | Baconton |
2005 STATE POLLS
Posted by Brad Porter at Mar 14, 2005 4:00PM PST
( 0 Comments
)
STATE RANKINGS - GEORGIA SPORTS NETWORK COACHES' POLL
(WEEK 9: MAY 3-7)
1 Atkinson County (1-A)
2 Schley County (2-A)
3 Calvary Day (3-A)
4 Temple (6-A)
5 Athens Academy (8-A)
6 Brookstone (2-A)
7 Miller County (1-A)
8 Bremen (6-A)
9 Gordon Lee (6-A)
10 Lincoln County (7-A)
GEORGIA DUGOUT CLUB POLL - WEEK 9
1 Atkinson County
2 Schley County
3 Calvary Day School
4 Temple
5 Brookstone
(WEEK 8: APRIL 26-30)
1 Atkinson County (1-A)
2 Schley County (2-A)
3 Calvary Day (3-A)
4 Temple (6-A)
5 Athens Academy (8-A)
6 Bremen (6-A)
7 Pacelli (2-A)
8 Brookstone (2-A)
9 Gordon Lee (6-A)
10 Miller County (1-A)
(WEEK 7: APRIL 17-23)
1 Atkinson County (1-A)
2 Schley County (2-A)
3 Calvary Day (3-A)
4 Pacelli (2-A)
5 Temple (6-A)
6 Bremen (6-A)
7 Gordon Lee (6-A)
8 Athens Academy (8-A)
9 Brookstone (2-A)
9 Miller County (1-A)
(WEEK 6: APRIL 12-16)
1 Atkinson County (1-A)
2 Calvary Day (3-A)
3 Pacelli (2-A)
4 Temple (6-A)
5 Bremen (6-A)
6 Schley County (2-A)
7 Landmark Christian (5-A)
8 Athens Academy (8-A)
9 Miller County (1-A)
10 Brookstone (2-A)
GEORGIA DUGOUT CLUB POLL - WEEK 6
1 Atkinson County
2 Calvary Day School
3 Pacelli
4 Schley County
5 Breman
(WEEK 5: APRIL 5-9)
1 Calvary Day (3-A)
2 Atkinson County (1-A)
3 Bremen (6-A)
4 Pacelli (2-A)
5 Temple (6-A)
6 Athens Academy (8-A)
7 Brookstone (2-A)
8 Schley County (2-A)
9 Miller County (1-A)
9 Landmark Christian (5-A)
(WEEK 4: MARCH 29- APRIL 2)
1 Bremen (6-A)
2 Calvary Day (3-A)
3 Atkinson County (1-A)
4 Pacelli (2-A)
5 Brookstone (2-A)
6 Temple (6-A)
7 Athens Academy (8-A)
8 Emanuel County Institute (3-A)
9 Seminole County (1-A)
10 Gordon Lee (6-A)
(WEEK 3: MARCH 22-26)
1 Bremen (6-A)
2 Calvary Day (3-A)
3 Pacelli (2-A)
4 Atkinson County (1-A)
5 Athens Academy (8-A)
6 Brookstone (2-A)
7 Temple (6-A)
8 Emanuel County Institute (3-A)
9 Gordon Lee (6-A)
10 Lanier County (1-A)
(WEEK 2: MARCH 14-19)
1 Bremen (6-A)
2 Athens Academy (8-A)
3 Pacelli (2-A)
4 Calvary Day (3-A)
5 Atkinson County (1-A)
6 Brookstone (2-A
7 Temple (6-A)
8 Gordon Lee (6-A)
9 Miller County (1-A)
10 Landmark Christian (5-A)
(WEEK 1: MARCH 7-12)
1 Athens Academy (8-A)
2 Bremen (6-A)
3 Pacelli (2-A)
4 Calvary Day (3-A)
5 Temple (6-A)
6 Atkinson County (1-A)
7 Brookstone (2-A)
8 Seminole County (1-A)
9 Gordon Lee (6-A)
10 Emanuel County Institute (3-A)
(PRE-SEASON)
#8 Atkinson County (1-A)