Announcement

author

2019 Trailblazers Roster

Posted by ron coleman on May 09 2019 at 09:08AM PDT

TEAM ROSTERS
Posted by Trailblazers on May 04 2019 at 05:00PM PDT

2018/2019 Teams:

Important Announcements:

**********************************************

13s Team- Coach- Shay Wilkerson, Jenna Buroker

41- Ella- Bath
44-Kelly- Shawnee
51- Emerson- Botkins
46- Leah- Elida
43- Claire- Bath
45- Malana- LCC
49- Kaitlin- LCC
50- Rose- Shawnee
42- Madison- Bath
*******************************
13s- Tournaments
1/19- Friendship tourn, Urbana Cancelled-weather
2/24
Parkway (9th/16 teams, 1st Place Silver)
3/9- Bluffton (5th Place Gold, 5th /16 teams)
3/24- Sidney Lehman (3rd Place Gold, 3rd / 8 teams)
4/13- Russia (3rd Place Gold, 3rd / 8 teams)
4/28- Sky Way Rec Ctr. Oregon, Ohio (5th Place Gold, 5th/16 teams)
5/18- Regionals


  • 14s Team- Aubree Mowery, Gabby Odowd

21- Jessica- Elida
40- Olivia- Elida
28- Carsyn- LCC
14- Alli- Wapak
26- Kassidy- Parkway
17- Kyra- Shawnee
47- Olivia- LCC
48- CeCe- Temple
32- Sage- C-Grove
33- Sydney- LCC
*******************************
14s Tournaments
1/20- Urbana Friendship tourn. Cancelled-weather-
2/24- South Metro Centerville, Ohio (3rd Place Gold, 3rd/16 teams)
3/3- Lima HS (5th Place Gold, 5th/ 16 teams)
3/16- Troy HS (5th Place Gold, 5th/16 teams)
3/31- Lima HS (1st Place Gold, 1st/16 teams)
4/13- Sidney MS (2nd Place Gold, 2nd/8 teams)
4/28- Paragon Holland, Ohio (5th Place Gold, 5th/16 teams)
5/4- Regionals (3rd Place Nickel Div, 3rd/16 teams)

  • ****************************************************************************************
    15s Team- Ron Coleman
    52- Cadence- Elida-
    53- Lana- Elida-
    54- Gwen- Shawnee-
    55- Kylie- Elida-
    56- Gracie- Shawnee-
    58- Lili- Bath-
    59- Jaylen- LCC-
    60- Lydia- Spencerville-
    57- Chelsea- Shawnee-
    ******************************
    15s Tournaments
    1/19- Urbana Friendship tourn. Cancelled-weather-
    3/3- Lima HS- (2nd Place Gold- 2nd/16 teams)
    3/17- Leipsic- (1st Place Gold, 1st/12 teams)
    3/31- Old Fort (1st Place Gold, 1st/8 teams)
    4/14- Findlay U (1st Place Gold, 1st/16 teams)
    4/28- Blackswamp (1st Place Gold, 1st/12 teams)
    5/19- Regionals
    **************************************************************************************
  • 16s- Sydney Mohler

    4- Kristen- AE
    2- Grace- HS
    7- Evelyn- Elida
    5- Bella- Bath
    9- Kenzie- Elida
    6- Josie- Shawnee
    22- Alivia- AE
    3- Abby- LCC
    24- Lillian- Shawnee
    10- Emily- Shawnee

    • 16s Tournaments
      1/20- Urbana Friendship Tourn. Cancelled-weather-
      2/24- Urbana (5th Place Gold, 5th/16 teams)
      3/10- Buckeye VBC (1st Place Gold- 1st/16 teams)
      3/24- Jackson Ctr. (5th Place Gold, 5th/15 teams)
      4/7- Lucas Co Rec (5th Place Gold. 5th/15 teams)
      4/14- Sidney MS (3rd Place Gold, 3rd/8 teams)
      5/12- Regionals
      ***************************************************************************************
      ***************************************************************************************
    17s- Stahr

    11- Cassie- CG-
    20- Emily- CG-
    12- Trinity- Shawnee
    13- Kelsey- Shawnee-
    25- Kassidy- LCC-
    31- Becca- CG-
    19- Leah- Shawnee-
    38- MaKenna- LCC-
    34- Mallory- Bath-
    30- Nevaeh- Elida-


    17s Stahr Tournaments
    1/19- Urbana Scrimmage Cancelled- weather-
    2/3- Lucas County Rec Ctr Maumee- 2nd Place Gold
    3/3- Dayton- (3rd Place Gold- 3rd/16 teams)
    3/10- Bluffton- (1st Place Gold, 1st/16 teams)
    3/17- Urbana- (3rd Place Gold, 3rd/16 teams)
    3/24- Findlay Univ- (1st Place Gold, 1st/16 teams)
    4/14- Urbana- (2nd Place Gold, 2nd/16 teams)
    4/18-21- Chicago- (23rd Place/80 teams in American Div) (Silver bracket of tournament)
    Won 5 matches Lost 4, Won 10 sets Lost 9 sets
    4/28- Sidney Lehman- (1st Place Gold, 1st/8 teams)
    5/5- Cbus Regionals- ( 5th Place Gold Div, 5th/32 teams)


    17s- Choi

    23- Victoria- LCC
    27- Sophie- LSH
    36- Maya- AE
    29- Hannah- LCC
    35- Aneesea- Elida
    37- Morgan- Wapak
    8- Kennedy- LCC
    16- Eden- Bath
    18- Kalie- Wapak
    ****************************
    17s Tournaments- Choi
    1/19- Urbana Scrimmage Cancelled-weather-
    3/3- Dayton- (5th Place Gold- 5th/16 teams)
    3/10- Arcanum- (3rd Place Gold, 3rd/8 teams)
    3/17- Coldwater- (3rd Place Gold. 3rd/ 7 teams)
    3/24- Findlay Univ (5th Place Gold. 5th/16 teams)
    4/14- Russia 3rd Place Gold, 3rd/9 teams)
    4/28- Sidney Lehman (3rd Place Gold, 3rd/12 teams)
    5/5- Cbus Regionals
    *************************************************************************************

    How to do the ON-LINE Training classes at the OVR- Score Keeping How to do the ON-LINE Training classes at the OVR- Score Keeping/Down Ref This is the link on “how to” and “what score training” you need:

    A new instructions document, which is now available on the OVR website: https://www.ovr.org/docs/OVR_Jr_Officials_Online_Course_Instructions.pdf
    To start First go to the OVR web site: www.ovr.org
    Put your cursor on JOIN at the top left
    go down to the “Manage Webpoint Account”

    1- Login to USAV Webpoint ( where you registered with USAV)
    2- After you login to Webpoint- Click on “Login to USAV Academy”
    3- Click on “Course Catalog”
    4- Click on “Catalog: Officiating Education Materials”
    5- Click on "Catalog: Indoor Officiating Materials— not for credit
    6- You can take all 7 courses to learn how to keep score, (Or at least take Catalog Lesson 7 to learn how to keep score)

    Remember- You have to go to the USAV Webpoint site to start the process. https://webpoint.usavolleyball.org/
  • Comments

    There are no comments for this announcement.