News and Announcements
Tournament Highlights 2013-2014
MAWA Eastern Nationals
2nd place - Syncere Cooper
3rd place - Joey Murray
4th place - Tyler Conroy
4th place - Brett Kaliner
6th place - Paul McLaughlin
8th place - Tyler Kaliner
Central York Open
3rd place - Charlie Covington - Bantam 55 lbs.
PJW State Championships
3rd place - Collin Hurley - 11/12 115 lbs.
4th place - Nick Gueriera - 11/12 125 lbs.
ICWL Championships - 3/9/2014
The Griffins sent 58 wrestlers into action at the ICWL Championship tournament and came away with 22 placewinners. Congratulations to the wrestlers on their outstanding showing!
1st - Jake Bauer - Bantam 72
1st - Killian Delaney - Junior 74
1st - Sid Mathues - Junior 76
1st - Sebastian Corrales - Intermediate 89
1st - Tyler Kaliner - Intermediate 94
1st - Collin Hurley - Intermediate 116
2nd - Palmer Delaney - Midget 65
2nd - Owen Crowe - Midget 67
2nd - Alex Pratzner - Junior 82
3rd - Drew Brown - Bantam 72
3rd - Connor Clifford - Midget 58
3rd - Jimmy King - Junior 69
3rd - Syncere Cooper - Junior 189
3rd - Corey Celenza - Intermediate 79
3rd - Tyler Blum - Intermediate 103
3rd - Ray Martin - Intermediate 112
3rd - Tommy Luke - Intermediate 123
3rd - Nick Gueriera - Intermediate 130
4th - Luke de Lacy - Midget 85
4th - Jackson Melnick - Midget 105
4th - Kyle Mathues - Junior 74
4th - Campbell Wollov - Intermediate 123
PJW Area XI Qualifier - 3/2/2014
1st place - Collin Hurley
2nd place - Yadyn Cooper
2nd place - Syncere Coooper
3rd place - Palmer Delaney
3rd place - Killean Delaney
3rd place - Paul McLaughlin
Nittany Lion Open - 3/2/2014
4th place - Tommy Luke, Grades 7-9, 117 lbs.
Rough Rodney Wrestling Tournament - 3/1/2014
1st place - Chris Yanko
2nd place - Charlie Covington
Methacton ICWL Novice Championship - 2/23/2014
Great team effort at Methacton in some very full brackets. 19 wrestlers competed and 9 placed. The entire coaching staff was pleased with how this group wrestled today and how hard they worked through the season.
1st place - Connor Riley
1st place - Drew Brown
1st place - Luke Gueriera
2nd place - Tommy Scheuer
2nd place - Garret Hickey
2nd place - Max Talerica
3rd place - Jason Wildermuth
3rd place - AJ Corp
4th place - Reece Hickey
Also wrestling for the the Griffins was Sean Advena, Ethan DeLacy, Cailen Reid, Steve Barnes, Logan Hickey, Leo Talerico, Ryan Corp, Griffin Hankin, Logan Duff and Harrison Weingartner.
Drexel Hill Open - 2/23/2014
2nd place - Corey Celenza
4th place - Sebastian Corrales
4th place - Tyler Kaliner
4th place - Ray Martin
Mustang Open - 2/22/2014
1st place - Andrew Luke, 10u.
1st place - Tommy Luke, Junior High School, 118 lbs.
2nd place - Cambell Wolov, Junior High School, 118 lbs.
3rd place - Matt DiBernardo
3rd place - Andrew DiBernardo
3rd place - Kevin Kent
3rd place - Jamison Eadie, 12u
Tuplehoken - 2/22/2014
3rd place - Shane Reilly.
PJW South Qualifier - 2/16/2014
1st place - Nick Gueriera, 12u 125lbs.
1st place - Alex Pratzner, 10u 85 lbs.
1st place - Tyler Conroy, Future Champions, 40 lbs.
2nd place - Kyle Mathues, 12u 70 lbs.
2nd place - Corey Celenza, 12u 80 lbs.
2nd place - Charlie Covington, Future Champions, 55 lbs.
2nd place - Andrew Luke, 10u 75 lbs.
3rd place - Sid Mathues, 12u 75 lbs.
Camden NY youth - 2/16/2014
1st place - Andrew DiBernardo
2nd place - Matt DiBernardo
Quakertown SEPA Middle School - 2/16/2014
2nd place - Tyler Kaliner
2nd place - Ethan Harkins
2nd place - Dan Labus
Upper Moreland Novice - 2/9/2014
1st place - Tyler Conry
1st place - Patrick Mears
Also competing and wrestling well was Shane Reilly.
Haverford First Year Novice - 2/9/2014
The Novice crew had a strong showing at Haverford. 11 wrestlers competed and 10 placed. Everyone wrestled aggressively and represented the Griffins strongly!
1st place - Tommy Scheuer
1st place - Connor Riley
2nd place - Harrsion Weingartner
2nd place - Trevor Talerico
2nd place - Gabe Salloum
3rd place - Jason Wildermuth
3rd place - Ethan DeLacey
3rd place - Steven Barnes
4th place - Max Talerico
4th place - Sam Parnis
Also competing was Shawn Advena who wrestled well and came up 1 win short of placing.
Chester County Middle School Championships - 2/8/2014
Congratulations to all of our middle school wrestlers from Stetson, Pierce, and Fugett! A tremendous job across the board. Stetson took third as a team and Pierce took fourth. Individual results are as follows:
1st place - Tyler Kaliner
1st place - Ethan Harkins
1st place - Spencer Smucker
2nd place - Luke Phayre
2nd place - Ray Martin
2nd place - Matt Phayre
2nd place - Dan Labus
3rd place - Corey Celenza
3rd place - Tyler Blum
3rd place - Campbell Wolov
4th place - Tommy Powers
4th place - Tommy Luke
4th place - Harry Baker
PJW Jr. High School Area XI championships 2/2/2014
3rd place - Tyler Kaliner, 92 pounds
3rd place - Dan Labus, 124 pounds
4th place - Ray Martin, 107 pounds
4th place - Spencer Smucker, 124 pounds
4th place - Brendan Devine, 132 pounds
Media Open - 2/2/2014
1st place - Jake Bauer
2nd place - Connor Clifford
2nd place - Tucker Flynn
2nd place - Andrew Luke
2nd place - Yadyn Cooper
3rd place - Alex Pratzner
3rd place - Syncere Cooper
4th place - Josh Diehl
4th place - Victor Bucci
Kennett Novice - 1/19/2014
1st place - Tyler Conroy
1st place - Juan Carlos Catania
1st place - Conor Riley
1st place - Merek Cometa
2nd place - Jason Wildermuth
2nd place - Logan Triozzi
2nd place - Harrison Weingartner
2nd place - Patrick Mears
3rd place - Leo Talerico
3rd place - Max Talerico
3rd place - Trevor Talerico
3rd place - Shawn Advena
Upper Moreland - 1/19/2014
1st place - Tyler Kaliner - Intermediate, 92 pounds
1st place - Tyler Blum - Intermediate, 100 pounds
1st place - Campbell Wolov - Intermediate, 115 pounds
2nd place - Sebastian Corrales - Intermediate, 92 pounds
2nd place - Tommy Luke - Intermediate, 115 pounds
3rd place - Kyle Mathues -Junior, 74 pounds
3rd place - Sid Mathues - Junior, 78 pounds
3rd place - Nick Gueriera - Junior, 130 pounds
Downingtown Duals - 1/19/2014
Congratulations to the West Chester team for their 7th place finish. Individual results are as follows:
Killian Delaney, 5 wins, 3 pins
Syncere Cooper, 5 wins, 2 pins
Jimmy King, 4 wins, 2 pins
Connor Clifford, 4 wins, 2 pins
Andrew Luke, 4 wins
Jamison Eadie, 3 wins, 2 pins
Palmer Delaney, 2 wins, 2 pins
Kevin Kent, 2 wins
Stanley Bryan, 2 wins
Yadyn Cooper, 2 wins
Charlie Covington, 1 win
Chris Yanko - 1 win
Drew Pratt and Jack Myers also wrestled well
Tulsa Nationals - 1/16-18/2014
4th place - Collin Hurley - 12 and under, 110 pounds
Pottsgrove - 1/12/2014
1st place - Tyler Conroy - Pee Wee, 40 pounds
1st place - Tyler Kaliner - Junior High School, 95/100 pounds
2nd place - Tyler Blum - Junior High School, 95/100 pounds
2nd place - Tommy Luke - Junior High School, 115 pounds
2nd place - Andrew DiBernardo - Junior High School, 125 pounds
3rd place - Andrew Luke - Midget 70 pounds
4th place - Jason Wildermuth
4th place - Brien Wildermuth
Twin Valley Duals - 1/11/2014
Jason Wildermuth - 2 wins, 1 pin
Tyler Conroy - 3 wins, 2 pins
Hunter Delaney - 2 wins
Brien Wildermuth - 2 wins
Caleb Delacey - 2 wins, 1 pin
Palmer Delaney - 4 wins, 2 pins
Matt DiBernardo - 2 wins, 1 pin
Robert English - 2 wins, 1 pin
Luke Delacey - 2 wins, 1 pin
Jack Myers - 2 wins, 1 pin
Mcallister - 3 wins
Pat Cusack - 1 win
Yadyn Cooper - 2 wins
Syncere Cooper - 4 wins, 4 pins
Camp Barnes Classic - 12/29/2013
4th place - Charlie Covington
Biglerville Open - 12/21/2013
1st place - Cambell Wolov, Intermediate 120 pounds
3rd place - Tommy Luke, Intermediate 120 pounds
Kennett Open - 12/15/2013
2nd place - Bram Monroe, Bantam 72 pounds
Quakertown - 12/8/2013
1st place - Tommy Luke, Intermediate 110/120 pounds
2nd place - Andrew Luke, Midget 75 pounds
North Penn Duals - 12/7/2013
Congratulations to the West Chester K-8 dual team that won the North Penn duals on Saturday. The team went 5-0, beating the Central Bucks Raiders 55-24, North Penn 50-31, Kennett 38-31, Upper Merion 54-28, and Neshaminy 51-32. Individual results are as follows
Palmer Delaney, 5 wins, 4 pin
Collin Hurley, 5 wins, 2 pins
Alex Pratzner, 5 wins, 1 pin
Sebastian Corrales, 5 wins, 1 pin
Corey Celenza, 4 wins, 3 pins
Tyler Kaliner, 4 wins, 2 pins
Ray Martin, 4 wins, 2 pins
Andrew Pratt, 4 wins
Andrew DiBernardo, 3 wins, 1 pin
Killean Delaney, 3 wins
Matt DiBernardo, 2 wins, 1 pin
Brendan Devine, 2 wins, 1 pin
Colin Crowe, 2 wins, 1 pin
Tyler Blum, 2 wins
Hunter Delaney, 1 win, 1 pin
Campbell Wolov, 1 win
Nick Gueriera, 1 win
Our thoughts are with Jack Duffy, who wrestled hard but had to leave with an elbow injury. He is doing very well.
Boyertown - 12/8/2013
1st place - Max Parnis
1st place - Luke de Lacey
1st place - John McAlister
3rd place - Jake Bauer
3rd place - Rhys Holvey
CB East Rapid Fire - 11/24/2013
1st place - Tyler Kaliner, Intermediate 96
2nd place - Patrick Cusack, Intermediate 112
3rd place - Matt DiBernardo, Junior 76
Ridgeway Top 100 - 11/23/2013
1st place - Andrew Luke, 10u 75
2nd place - Tommy Luke, Grade 7/8/9 115
Bethlehem Open - 11/16/2013
4th place - Kyle Mathues, Junior 70
4th place - Tommy Luke, Intermediate 115
Tournament Highlights - 2012-2013
2nd place - Paul McLaughlin, 9&10, 150 pounds
1st - Yadyn Cooper
1st - Dalton Harkins
1st - Colin Hurley
1st - Brett Kaliner
2nd - Owen Crowe
2nd - Andrew Luke
2nd - Kyle Mathues
2nd - Ray Martin
3rd - Palmer Delaney
3rd - Syd Mathues
3rd - Corey Celenza
3rd - Joey Murray
3rd - Paul MacLaughlin
3rd - Syncere Cooper
3rd - Tommy Luke
4th - Drew Pratt
4th - Jack Duffy
4th - Jack Melnick
4th - Killian Delaney
4th - Andrew Dibernardo
Area XI East Qualifier - 2/23/2013
Mustang Open - 2/23/2013
Jon Reardon - 4th place, 107 lbs
Brett Kaliner - 1st place, 100 lbs
Tommy Luke - 2nd place, 100 lbs
Dan Labus - 2nd place, 110 lbs
Brian Kent - 4th place, 138 lbs
1st place - Brett Kaliner - Intermediate
Tyler Conroy
Jake Bauer
Luke Delacy
Caleb Delacy
Matt Riley
2nd Place:
Charlie Covingtown
Brien Wildermuth
Joey Bucci
Bram Monroe
Juan-Carlos Cantania
Victor Bucci
Matthew English
3rd Place:
Josh Shields
Pat Mears
Aiden Triozzi
John Wolf
Others participating:
Logan Triozzi
Kyle Finding
Billy Forcine
Brendon Sinks
Garnett Valley Middle School Tournament - 1/20/2013
3rd place - Andrew Luke - Midget
2nd place - Andrew Luke - Midget
Jack Duffy
Palmer Delaney
Blaise Schafer
Yaydn Cooper
2nd place:
Matt DiBernardo
Bram Monroe
Pat Cusack
Luke Delacey
Caleb Delacey
Ian Crowe
3rd Place:
Colton French
Drew Pratt
4th Place:
Tommy Powers
Jack Meyers
Owen Crowe
Andrew Luke - Midget 65 - 3rd place
Tyler Kaliner - Junior 90 - 4th place
Brett Kaliner - Intermediate 100 - 4th place
Syd Matheus - Midget 70 - 1st place
Kyle Matheus - Midget 70 - 2nd place
Connor Clifford - Bantam 50 - 3rd place
Tournament Highlights - 2011-2012
MAWA - Eastern Nationals, May 5-6, 2012
Syncere Cooper - 2nd
Joey Murray - 7th
Ohio Tournament of Champions, April 21, 2012
Joey Murray - 7th
MAWA - East Regional Finals, April 14, 2012
Syncere Cooper - 3rd
Yadyn Cooper - 3rd
Joey Murray - 3rd
Killean Delaney - 5th
MAWA - Upper Marion Qualifier, April 1, 2012
Jonathan Reardon- 1st
Killian Delaney- 1st
Yadyn Cooper- 1st
Joey Murray- 1st
Sam McMonagle- 2nd
Palmer Delaney- 2nd
Sincere Cooper- 2nd
Andrew DiBernardo- 2nd
PJW State Championships, March 23-24, 2012
Congratulations to our medalists!
1st (STATE CHAMPION!!) - Caden Mareno - 11&12, 100 pounds
5th - Dalton Harkins - 9&10, 75 pounds
Congratulations to Collin Hurley and Nick Gueriera who both missed out on medals by one win.
Area XI Championships, March 17-18, 2012
Congratulations to all of our boys who qualified for the area championships. We have four state qualifiers!:
1st - Dalton Harkins - 9&10, 75 pounds
1st - Collin Hurley - 9&10, 85 pounds
1st - Nick Gueriera - 9&10, 95 pounds
1st - Caden Mareno - 11&12, 100 pounds
3rd - Luke Phayre - 9&10, 80 pounds
3rd - Syncere Cooper - 9&10, 120 pounds
3rd - Brett Kaliner - 13&14, 92 pounds
MAWA Great Valley Qualifier, March 18, 2012
2nd - Campbell Wolov - Junior 82 pounds
2nd - Tommy Luke - Junior 86 pounds
ICWL Open Championships, March 12, 2012
Congratulations to our 22 place winners at the ICWL Open Championships!
1st - Jimmy King - Midget 57
1st - Sam Macmonagle - Midget 59.5
1st - Joey Murray - Midget 75
1st - Dalton Harkins - Junior 76.5
1st - Caden Mareno - Intermediate 99
2nd - Kyle Mathues - Midiget 61.5
2nd - Tucker Flynn - Mdiget 68
2nd - Sincere Cooper - Midget 113
2nd - Collin Hurley - Junior 85
2nd - Tyler Blum - Junior 94
2nd - Nick Guerrera - Junior 101
3rd - Sid Mathues - Midget 65.5
3rd - Paul Macluaghlin - Midget 113
3rd - Cambell Wolov - Junior 82
3rd - Andrew DiBernardo - Junior 89
3rd - Brett Kaliner - Intermediate 92
4th - Palmer Delaney - Bantam 54
4th - Andrew Luke - Midget 57
4th - Yadyn Cooper -Midget 113
4th - Luke Phayre - Junior 82
4th - Tyler Kaliner - Junior 85
4th - Spencer Smucker - Junior 94
One of our former wrestlers is doing extremely well since he has moved to Georgia. Here is a quick update:
Kyle Medrow (8th Grade) 14 u 90 lbs
Season Record - 67- 9
Accomplishments:
2012 Georgia State Champion
2x Georgia State Champ (2011 and 2012)
Kyle went 5--0 (4 pins) at the state qualifier earning him the 1st seed.
Kyle won 4 matches at the State Tournament. 2 pins / 1 tech fall and a 6-2 win in the semi finals.
Kyle pinned a returning state champ in the finals in 1:08.
Kyle ended last season 15th in the country by USA wrestling for middle school kids at 84 lbs.
PJW Area XI Qualifier, March 4, 2012
Yadyn Cooper - 2nd place
Collin Hurley - 2nd place
Syncere Cooper - 2nd place
Kyle Mathues - 3rd place
Andrew Luke - 4th place
Methacton First Year Novice, February 26, 2012
Jake Bauer - 1st place
Chris Yanko - 1st place
Caleb DeLacey - 2nd place
Nolan Smith - 2nd place
Kevin Kent - 2nd place
Luke DeLacey - 3rd place
Matt English - 3rd place
Javi Guitierez - 4th place
Drexel Hill Open, February 26, 2012
Brett Kaliner - Intermediate 90 - 1st place
Andrew DiBernardo - Junior 91 - 3rd place
Tyler Kaliner - Junior 86 - 4th place
Penn State Open, February 26, 2012
Sam McMonagle - 3rd place
Dalton Harkins - 3rd place
Norchester Duals, February 26, 2012
Contratulations to the West Chester team for their 2nd place finish in the Norchester Duals.
Conor Clifford - 47 pounds
Max Parnis - 52 pounds
Jimmy King - 57 pounds
Kyle Mathues - 62 pounds
Corey Celenza, Sid Mathues - 67 pounds
Gabriel Lourido - 71 pounds
Ian Sullivan - 74 pounds
Tommy Powers - 77 pounds
Luke Phayre - 80 pounds
Campbell Wolov - 83 pounds
Niko Chilson - 86 pounds
Matt Phayre - 90 pounds
Nick Guierra/Ray Martin - 95 pounds
Caden Mareno - 100 pounds
Brendon Devine - 105 pounds
Syncere Cooper - 115 pounds
Colin Crowe - 145 pounds
Pennridge Open, February 26, 2012
Andrew Luke - 3rd place
Upper Perk - February 25, 2012
Novice:
Owen Crowe - 1st place
Ian Crowe - 1st place
Dominic Nepa - 1st place
Open:
Brett Kaliner - 2nd place
Jon Reardon - 2nd place
Tommy Powers - 4th place
Mustang Open - February 25, 2012
Andrew Luke - 1st place
Campbell Wolov - 1st place
Andrew DiBernardo - 1st place
Joey Murray - 2nd place
Matthew DiBernardo - 3rd place
Tommy Luke - 3rd place
Zane Anderson - 3rd place
Ray Reagan - 4th place
PJW Area XI Qualifier - February 19, 2012
Congratulations to all of our WCYWA wrestlers who competed, placed, and advanced to the Area XI championships. This was truly a great day for our boys.
*=advanced to Area XI championships
Max Parnis - Future Champions 50.5 pounds - 1st place
*Josh Viarengo - 9&10 - 55 pounds - 1st place
*Dalton Harkins - 9&10 - 75 pounds - 1st place
*Luke Phayre - 9&10 - 80 pounds - 1st place
*Nick Guerrera - 9&10 - 95 pounds - 1st place
*Brett Kaliner - 13&14 - 92 pounds - 1st place
Palmer Delaney - Future Champions 55 pounds - 2nd place
*Tyler Kaliner - 11&12 - 85 pounds - 2nd place
*Jon Reardon - 13&14 - 100 pounds - 2nd place
*Sam McMonagle - 8 & under - 65 pounds - 3rd place
*Killian Delaney - 9&10 - 55 pounds - 3rd place
*Ray Martin - 9&10 - 95 pounds - 3rd place
*JT Aloisio - 11&12 - 145 pounds - 3rd place
Tucker Flynn - 9&10 - 65 pounds - 4th place
Lackawanna Trail Open - February 19, 2012
Andrew Luke - 1st place
Tommy Luke - 3rd place
Chester County Middle School Championships - February 11, 2012
Congratulations to all of our WCYWA wrestlers from Stetson, Pierce, and Fugett Middle Schools for their outstanding performance at the Chester County Middle School Championships at Downingtown West High School.
Individual results:
Brett Kaliner - 90 pounds - 1st place
Lucas Fanning - 165 pounds - 1st place
Westin Frame - 110 pounds - 2nd place
Jon Reardon - 100 pounds - 4th place
Justin Cooper - 130 pounds - 4th place
In addition, in the team results, Stetson took 3rd place and Pierce took 4th place. Congratulations to all of the boys for their outstanding efforts and results.
Media Open - February 5, 2012
Jesse Viarengo - Bantam - 1st place
Josh Viarengo - Midget - 1st place
Brett Kaliner - Intermediate - 1st place
Sammy McMonagle - Midget - 2nd place
Andrew DiBernardo - Junior - 2nd place
Tucker Flynn - Midget - 3rd place
Tyler Kaliner - Junior - 3rd place
Matt DiBernardo - Midget - 4th place
Souderton Novice - February 5, 2012
Cambell Wolov - Junior 80 pounds - 1st place
Waterway Duals - February 5, 2012
Congratulations to the West Chester team for their 1st place finish at the Waterway Dual Meet in Oxford. Congratulations to the boys for bringing home the trophy:
Connor Clifford - 45 poundsMax Parnis - 50 pounds
Jimmy King - 55 pounds
Kyle Mathues - 60 pounds
Sid Mathues - 65 pounds
Joey Schwartz - 70 pounds
Dalton Harkins - 75 pounds
Luke Phayre - 80 pounds
Collin Hurley - 85 pounds
Matt Phayre - 90 pounds
Nick Gueriera/Yadyn Cooper - 95 pounds
Caden Mareno - 100 pounds
Brendan Devine - 110 pounds
Syncere Cooper - 120 pounds
Susquehanna Dual Meet - January 22, 2012
Congratulations to the West Chester team for their 4th place finish at the very difficult Susquehanna Dual Meet. The team faced extremely difficult teams from Weaver Elite, Iron Eagle, and Danbury, CT among others. Congratulations to the entire team:
Conner Clifford, 45 pounds, 3 wins, 2 pins
Jack Sucher, 48 pounds, 2 wins, 1 pin
Killian Delaney, 52 pounds, 4 wins
Matt DiBernardo, 55 pounds, 3 wins, 1 pin
Andrew Luke, 59 pounds, 2 wins
Corey Celenza, 63 pounds, 1 win, 1 pin
Dante Luliano, 67 pounds, 2 wins
GJ Sucher, 71 pounds
Dalton Harkins, 74 pounds, 5 wins, 4 pins
Nolan Collins, 78 pounds, 1 win
Campbell Wolov, 82 pounds, 2 wins
Tyler Kaliner, 86 pounds, 3 wins
Tommy Luke, 90 pounds, 2 wins
Tyler Blum, 95 pounds, 2 wins, 1 pin
Ray Martin, 100 pounds
Syncere Cooper, 110 pounds, 2 wins, 2 pins
John Harrell, 120 pounds, 3 wins, 2 pins
Garrett Zobel, Heavyweight, 3 wins
Upper Moreland Open - January 22, 2012
Jesse Viarengo - Pee Wee - 1st place
Sammy McMonagle - Bantam - 1st place
Josh Viarengo - Midget - 1st place
Luke Phayre - Midget - 1st place
Brett Kaliner - Intermediate - 1st place
Jon Reardon - Intermediate - 3rd place
Matt Phayre - Junior - 4th place
Blazer Mat Open - January 15, 2012
Andrew Luke - Bantam 60 - 1st place
Collin Hurley - Midget 85 - 1st place
Tyler Kaliner - Junior 85 - 2nd place
Tyler Blum - Junior 90 - 3rd place
Tommy Luke - Junior 85 - 4th place
Hamberg Open - January 15, 2012
Brett Kaliner - Intermediate 94 - 3rd place
Jon Reardon - Intermediate 102 - 4th place
Council Rock - January 8, 2012
Yadyn Cooper - Bantam Unlimited - 2nd place
Luke Phayre - Midget 80 pounds - 2nd place
Nick Gueriera - Midget 100 pounds - 2nd place
Matt Phayre - Junior 90 pounds - 2nd place
Palmer Delaney - Bantam 60 pounds - 3rd place
Collin Hurley - Midget 85 pounds - 4th place
Syncere Cooper - Midget Unlimited - 4th place
Lynx - January 8, 2012
Tommy Luke - Junior 85 pounds - 2nd place
Andrew Luke - Bantam 60 pounds - 3rd place
Palisades - December 31, 2011
Andrew Luke - Midget 60 pounds - 2nd place
Sammy McMonagle - Midget 60 pounds - 3rd place
Tommy Luke - Intermediate 85 pounds - 3rd place
Pottsgrove Open - December 31, 2011
Luke Phayre - Midget 80 pounds - 1st place
Collin Hurley - Midget 85 pounds - 1st place
Brett Kaliner - Intermediate 95 pounds - 2nd place
Matt Phayre - Junior 90 pounds - 4th place
Pottsgrove Takedown Tournament - December 30, 2011
Jack Sucher - Pee Wee 48 pounds - 1st place
Tucker Flynn - Midget 61 pounds - 1st place
GJ Sucher - Midget 69 pounds - 1st place
Colin Hurley - Midget 85 pounds - 1st place
Kyle Mathues - Midget 61 pounds - 2nd place
Sid Mathues - Midget 65 pounds - 2nd place
Hershey Holiday Round Robin - December 18, 2011
Sammy McMonagle - K-3 - 1st place
Sammy McMonagle - 4-6 - 2nd place
Collin Hurley - 4-6 - 2nd place
Virginia National Holiday Duals - December 17-18, 2011
Caden Mareno - 95 pounds, 9 wins-0 losses.
Boyertown Dual Meet - December 11, 2011
Congratulations to the West Chester team for their 5th place finish at the very difficult Boyertown Dual Meet. The team started by beating Boyertown 57-36. In the second round, the team lost a very close match to Springford 51-43. They beat Resilite 41-30 in the third round and lost 43-31 to eventual winner Neshaminy in the fourth round. Then in the medal round, the boys wrestled very well and beat Norchester 55-27. Individual performances are as follows:
Conner Clifford, 46/50 pounds, 2 wins, 1 pin
Drew Pratt, 46/50 pounds
Josh Viarengo, 54 pounds, 5 wins, 3 pins
Jimmy King, 58 pounds, 4 wins, 2 pins
Sam McMonagle, 3 wins, 1 pin
Sid Matthews, 66 pounds, 1 win, 1 pin
Dalton Harkins, 74 pounds, 4 wins, 2 pins
Luke Phayre, 78 pounds, 4 wins, 4 pins
Tommy Luke, 82 pounds, 3 wins, 1 pin
Tyler Kaliner, 86 pounds, 5 wins, 2 pins
Matt Phayre, 90 pounds, 5 wins
Ray Martin, 95 pounds, 5 wins, 1 pin
Caden Mareno, 100 pounds 5 wins, 4 pins
Boyertown Individual JV Tournament - December 11, 2011
17 wrestlers from our team took part. 11 ended up placing. Highlights were going 8 for 8 in the championship semis and then 7 and 4 in the medal rounds. All 17 participants wrestled aggresively and showed good improvement as the day went on.
Placewinners:
1st Tucker Flynn (K-3 64lbs)
1st GJ Sucher (K-3 68lbs)
1st Nolan Collins (4-6 80lbs)
1st Ty Blum (4-6 90lbs)
2nd Owen Crowe (K-3 56lbs)
2nd Kyle Mathues (K-3 60lbs)
2nd Cam Wolov (4-6 80lbs)
2nd Pual McLaughlin (4-6 100lbs)
3rd Jack Sucher (K-3 48lbs)
3rd Andrew Luke (K-3 60lbs)
3rd Spencer Smucker (4-6 90lbs)
Others who wrestled for us:
Kyle Finding (K-3 48lbs)
Max Parnis (K-3 52lbs)
Zane Anderson (K-3 76lbs)
Jeremy Brown (4-6 72lbs)
Ian Crowe (4-6 76lbs)
Blaise Schafer (4-6 85lbs)
Phelan Duals - December 10, 2011
The team went 2 and 2 and came in 4th place. Results were as follows:
Beat Chichester 53-37
Beat Haverford 62-31
Lost to Media 61-20
Lost to North Penn 51-28.
Germantown - December 4, 2011
Brett Kaliner - 3rd place, Intermediate 95 pounds
Quakertown - December 4, 2011
Luke Phayre - 1st place, Midget 80 pounds
Collin Hurley - 1st place, Midget 85 pounds
Matt Phayre - 3rd place, Junior 90 pounds
Easton Fall Brawl - November 26, 2011
Congratulations to our West Chester team for their victory at the K-6 Fall Brawl dual meet in Easton, PA!!
They went through the preliminary round robins at 5-0 by beating Northampton 42-35, Nazareth Blue 55-27, Forks 50-28, Parkland 50-26, and Bethlehem Township 71-0. They then beat Nazareth White 38-32 in the finals to take first place. The roster and highlights:
Josh Viarengo, 53 pounds, 6 wins, 5 pins
Jimmy King, 56 pounds, 4 wins, 2 pins
Matt Dibernardo, 56 pounds
Sam McMonagle, 60 pounds, 5 wins, 2 pins
Sidney Mathews, 64 pounds, 3 wins, 2 pins
Kyle Mathews, 64 pounds
Nick Senderling, 68 pounds, 4 wins, 4 pins
Brandon Sheffield, 72 pounds, 4 wins, 2 pins
Dalton Harkins, 76 pounds
Luke Phayre, 80 pounds, 5 wins, 2 pins
Tyler Kaliner, 85 pounds, 5 wins, 3 pins
Matt Phayre, 90 pounds, 5 wins, 2 pins
Andrew Dibernardo, 90 pounds
Caden Mareno, 95 pounds, 6 wins, 4 pins
Brendon Devine, 100 pounds, 3 wins, 1 pin
Syncere Cooper, 110 pounds, 2 wins
Lehigh Talons - November 20, 2011
Tommy Luke - 3rd place, Junior 85
Bethlehem Fall Classic - November 12, 2011
Tommy Luke - 3rd place, Junior 85
Tournament Highlights - 2010-2011
May 2 - MAWA Eastern Nationals
Collin Hurley - 6th place - Midget 80
Jimmy King - 7th place - Midget 50
Also completing - Sam McMonagle
April 9 - MAWA Regionals
1st - Collin Hurley
3rd - Jimmy King
4th - Sam McMonagle
March 25-26 - PJW State Championships
8th - Joey Wilson - 13&14, 124 pounds
Also competing - Dalton Harkins, Tyler Kaliner
March 19-20 - PJW Area XI Championships
1st - Dalton Harkins - 9&10, 70 pounds
2nd - Tyler Kaliner - 9&10, 75 pounds
2nd - Joey Wilson - 13&14, 124 pounds
3rd - Sam McMonigle - 7&8, 55 pounds
3rd - Syncere Cooper - 7&8, 110 pounds
3rd - Nick Gueriera - 9&10, 90 pounds
4th - Andrew Dibernardo - 9&10, 80 pounds
4th - Lucas Fanning - 11&12, 135 pounds
4th - Max Sontag - 13&14, 147 pounds
March 19, 2011 - Great Valley MAWA Qualifier
1st - Weston Frame
2nd - Jon Reardon
2nd - Jared Donnelly
3rd - Alex Lourido
3rd - Ray Martin
4th - Tommy Luke
March 13, 2011 - ICWL Open Championships
1st - Sam McMonagle Bantam 54.5
1st - Dalton Harkins Midget 70
1st - Collin Hurley Midget 76.5
2nd - Andrew Luke Bantam 54.5
2nd - Yadyn Cooper Bantam 106
2nd - Luke Phayre Midget 73
2nd - Nick Gueriera Midget 92
2nd - JT Roberts Midget 153
2nd - Joey Wilson Intermediate 120
3rd - Richard Dennis Bantam 65
3rd - Jimmy King Midget 53.5
3rd - Syncere Cooper Midget 101
3rd - Andrew Dibernardo Junior 77
3rd - JT Alosio Junior 130
3rd - Brett Kaliner Intermediate 83
3rd - Adam Collins Intermediate 136
4th - Jeffrey Greiner Midget 53.5
4th - Josh Diehl Midget 55
4th - Jacob Greiner Midget 63
4th - Matthew Phayere Junior 84
4th - Jonathon Reardon Junior 91
March 6, 2011 - Penn Manor Open/Novice
1st - Sam McMonagle - Bantam 55
1st - Tucker Flynn - Bantam 60
1st - GJ Sucher - Bantam 65
1st - Collin Hurley - Midget 75
1st - Jonathan Reardon - Junior 90
2nd - Nathan Latimer - Junior 90 Novice
2nd - Lucas Fanning - Junior HWT
3rd - Nolan Collins - Midget 70
3rd - Garrett Kenny - Junior 95
4th - Brad Kenny - Junior 95
March 6, 2011 - PJW Qualifier, North
4th - Tommy Luke - 9&10 75lbs.
March 5, 2011 - PJW Qualifier, Germantown Academy
3rd - Andrew Luke - Bantam 55
3rd - Andrew Dibernardo - Midget 80
March 5, 2011 - Northwestern Lehigh
2nd - Connor Clifford - Tot 45
A quick shoutout to Kyle Medrow, former WCYWA wrestler, who is now wrestling in Georgia. Wanted to share some of his recent highlights since he's been gone.
2011 Georgia State Champion ( 81 lb / 12 under)
2011 Georgia State Qualifier (1st Place)
2011 Gwinnett County Championships (1st Place)
2011 Georgia Grind - National Tournament (5th place)
2010 Super 32 Middle School National Tournament (3 wins/ 2 loses)
2010 USA Wrestling Freestyle final rankings - ranked 24th in national rankings (80 lbs)2010 USA Wrestling Southeast Regional Freestyle Championships -- 3rd place
2010 GA State Freestyle Championships -- 2nd Place
2010 GA State Greco Roman Championships -- 5th place
2010 / 2011 record: 63 - 8
February 27, 2011 - ICWL Novice Championships at Methacton
1st - Killian Delaney - Midget 49.7
1st - Joe Murray - Midget 74
1st - Paul McLaughlin - Midget 105
2nd - Campbell Wolov - Junior 69.9
4th - Owen Crowe - PeeWee 49.7
4th - Palmer Delaney - Bantam 54.2
4th - Chase Devito - Midget 57.2
4th - Jack Myers - Midget 74
4th - Jake Wilsey- Midget 91.1
Other wrestlers who took part for the team at Methacton were:
Drew Pratt
Max Parnis
Kyle Finding
Sean McGrory
Brendan McGrory
Colin McGrory
Tony Frazier
Ethan Golden
Ian Crowe
Pat Cusack
Jay Madarasz
Dylan Golden
Cole Gallagher
February 27, 2011 - Penn State Nittany Lion Open
4th - Tyler Kaliner - Midget 75
February 27, 2011 - Pennridge Open
1st - Andrew Luke - Bantam 53
2nd - Jimmy King - Bantam 53
4th - Tommy Luke - Midget 75
February 27, 2011 - Drexel Hill Open
1st - Dalton Harkins - Midget 70
2nd - Nick Gueriera - Midget 93
2nd - Adam Collins - Intermediate 136
3rd - Sam McMonagle - Bantam 56
3rd - Luke Phayre - Midget 70
3rd - Collin Hurley - Midget 75
4th - Matt Phayre - Junior 82
February 26, 2011 - Mustang Open
1st - Andrew Luke - Bantam 55
2nd - Tommy Luke - Midget 75
February 26, 2011 - Upper Perk
1st - Lucas Fanning - Intermediate ??
3rd - Blaze Schafer - Midget 80
February 20, 2011 - PJW South Qualifier
1st - GJ Sucher - 7&8 65 lbs.
1st - Yadyn Cooper - 7&8 80 lbs. novice
1st - Tyler Kaliner - 9&10 75 lbs.
1st - Brett Kaliner - 11&12 85 lbs.
1st - Joey Wilson - 13&14 124 lbs.
1st - Max Sontag - 13&14 147 lbs.
2nd - Josh Diehl - Future Champions 7&8, 55 lbs.
2nd - Luke Phayre - 9&10 70 lbs.
2nd - Jonathan Aloisio - 9&10 125 lbs.
2nd - Rob Guerrera - 11&12 135 lbs.
3rd - Sam McMonagle - 7&8 55 lbs.
3rd - Syncere Cooper - 7&8 110 lbs.
3rd - Nick Guerrera - 9&10 90 lbs.
4th - Tucker Flynn - 7&8 60 lbs.
4th - Connor Clifford - Future Champion Novice 6-7, 45 lbs.
4th - Matt Phayre - 11&12 80 lbs.
February 20, 2011 - Lackawanna Open
2nd - Andrew Luke - Bantam
2nd - Tommy Luke - Midget
February 13, 2011 - Upper Moreland Novice
Congratulations to the team who went up to the Upper Moreland Novice Tournament. They took third place as a team! Team members included:
Kyler Bentley
Tyler Blum
Connor Clifford
Josh Diehl
Jameson Eadie
Tucker Flynn
Colin McGrory
Sean McGrory
Brendan McGrory
GJ Sucher
Individual Results:
1st - Tucker Flynn - Bantam 61.2
1st - GJ Sucher - Bantam 64
1st - Tyler Blum - Midget 86
3rd - Jameson Eadie - Bantam 61.2
4th - Connor Clifford - PeeWee 43
4th - Josh Diehl - Bantam 53.5
February 13, 2011 - Haverford True Novice
1st - Killian Delaney - Bantam 49
2nd - Campbell Wolov - Junior 70
3rd - Palmer Delaney - Bantam 52
4th - Drew Pratt - Pee Wee 42
February 6, 2011 - Media Open
2nd - Collin Hurley - Midget 75
3rd - Sam McMonagle - Bantam 56
3rd - Ray Martin - Junior 90
February 6, 2011 - Souderton Open
2nd - Tommy Luke - Midget 75
January 30, 2011 - Timber Creek Open
3rd - Tyler Kaliner - Midget 75
3rd - Brett Kaliner - Junior 87
3rd - Adam Collins - Intermediate 130/140
4th - Nolan Collins - Midget 70
Congratulations to the West Chester team for its FIRST PLACE victory in the Downingtown Thunder Duals on Sunday, January 23, 2011. In the preliminaries, the boys defeated Norchester 39-28, Oxford 67-10, Coatesville 51-33, and North Penn 52-34. In the championship match, the boys fought a tough battle against BYC, prevailing 54-24. The team and highlights are as follows:
Josh Viarengo, 48 pounds – 5 wins, 3 pins
Jimmy King, 52 pounds – 4 wins, 2 pins
Jeff Greiner, 52 pounds
Sam McMonagle, 56 pounds – 5 wins, 1 pin
Shane Hanson, 60 pounds – 5 wins, 1 pin
Jacob Greiner, 64 pounds – 1 pin
Dalton Harkins, 68 pounds – 5 wins, 3 pins
Tyler Kaliner, 72 pounds – 4 wins, 2 pins
Collin Hurley, 76 pounds
Jared Donnelly, 76 pounds – 2 wins, 1 pin
Caden Mareno, 80 pounds – 4 wins, 3 pins
Brett Kaliner, 85 pounds – 5 wins, 4 pins
Ray Martin, 90 pounds
Jonathan Reardon, 95 pounds – 3 wins, 1 pin
Weston Frame, 100 pounds – 4 wins, 2 pins
Mitchell Griffith, 105 pounds – 3 wins, 1 pin
Sam Young, 115 pounds – 4 wins, 1 pin
January 23, 2011 - Kennett Novice Round Robin
1st - Tyler Blum - Midget
1st - GJ Sucher - Bantam
1st - Tucker Flynn - Bantam
1st - Jamison Eadie - Bantam
1st - Connor Clifford - PeeWee
2nd - Josh Diehl - Bantam
3rd - Kyler Bentley - Bantam
3rd - Ethan Golden - Bantam
3rd - Jack Duffy - PeeWee
3rd - Max Parnis - PeeWee
3rd - Jacob Knox - PeeWee
3rd - Cambell Wollov - Junior
4th - Andrew Lamberajck - Junior
4th - Ian Sullivan - Midget
4th - Mike Preato - Midget
4th - Owen Clifford - Bantam
Need more info on the following:
? - George Kern - Junior
? - Mike LaBricciossa - Midget
January 16, 2011 - Blazer Mat Club
1st - Collin Hurley - Midget 79
2nd - Tyler Kaliner - Midget 73
3rd - Andrew DiBernardo - Midget 79
3rd - Brett Kaliner - Junior 89
January 9, 2011 - Council Rock
2nd - GJ Sucher - Bantam Novice 65
2nd - Brett Kaliner - Junior 90
3rd - Tyler Kaliner - Midget 75
4th - Sid Mathues - Bantam 65
January 9, 2011 - Lynx
January 2, 2011 - Franklinville Open
1st - Sam McMonagle - Bantam 55
3rd - Andrew Luke - Bantam 52
4th - Tommy Luke - Midget 75
January 2, 2011 - Octorara Novice
1st - Connor Clifford - Pee Wee 421st - Jameson Eadie - Bantam 60
1st - GJ Sucher - Bantam 65
2nd - Jacob Knox - Pee Wee 71
3rd - Owen Clifford - Bantam 55
Nathan Prichard - Bantam 58 (more info needed)
January 1, 2011 - Pottsgrove Holiday
1st - Luke Phayre, Midget 70
1st - Tyler Kaliner, Midget 75
2nd - Yadyn Cooper, Bantam Novice 77
2nd - Syncere Cooper, Bantam HWT
2nd - Collin Hurley, Midget 75
2nd - Matt Phayre, Junior 80
2nd - Brett Kaliner, Junior 90
3rd - Jon Reardon, Junior 95
December 30, 2010 - Pottsgrove Takedown
1st - GJ Sucher
2nd - Sam McMonagle
2nd - Colin Hurley
December 19, 2010 - Exeter Round Robin Open
1st - Jimmy King - Bantam
1st - Tyler Kaliner - Midget
1st - Brett Kaliner - Junior
2nd - Joshua Diehl - Bantam
2nd - Nathan Latimer - Junior
3rd - Mathew DiBernardo - Bantam
3rd - Andrew DiBernardo - Midget
December 19, 2010 - Hershey Open/Novice
1st - GJ Sucher
2nd - Sam McMonagle
2nd - Ethan Harkins
2nd - Andrew Lamberjack
3rd - Conor McMonagle
December 12, 2010 - Boyertown Duals and JV Tournament
West Chester took 5th place in the very difficult Boyertown Dual tournament. Wrestlers included Josh Viarengo, Jimmy King, Sam McMonagle, Kyle Mathues, Jacob Greiner, Dalton Harkins, Tyler Kaliner, Caden Mareno, Jared Donnelly, Matt Phayre, Brett Kaliner, Jon Reardon, Sam Young, and JT Aloisio.
In the individual tournament, we had 23 wrestlers and had 16 place winners. Every wrestler won at least one match during the day:
1st - Nolan Collins
1st - Syncere Cooper
1st - Andrew DiBernardo
1st - Matt DiBernardo
1st - Weston Frame
1st - Luke Phayre
2nd - John Early
2nd - Graham Harkins
2nd - Colin Hurley
2nd - Justin Roberts
3rd - Tyler Blum
3rd - Andrew Luke
3rd - Sidney Mathues
3rd - Blaze Shafer
4th - Chris Alosio
4th - Jeff Greiner
Other wrestlers who took part:
Jeremy Brown
Yadyn Cooper
Jamison Eadie
Tucker Flynn
Tommy Luke
Nathan Pritchard
Timothy Zug
-----------------------------
December 5, 2010 - Battle of Germantown
3rd - Jimmy King - Bantam 50
------------------------------
December 5, 2010 - Cougar Challenge Open (Ohio Tournament of Champions Qualifier)
1st - Caden Mareno - 11U 75lbs.
------------------------------
November 21, 2010 - Central Bucks Raiders Round Robin
3rd - Jimmy King
------------------------------
October 3, 2010 - UMBC Retriever Open
1st - Caden Mareno
------------------------------
Kutztown
3rd - Sam McMonagle
------------------------------
Bethlehem
3rd - Sam McMonagle
------------------------------
October 10, 2010 - Hershey Fall Classic
1st - Sam McMonagle
2nd - Jimmy King
Art Smith
Art has served as the head coach of our program for the past 18 years.
Seasons
Sponsors