News and Announcements
Legion Nationals 2011
Award Recipients
2017 AWARD RECIPIENTS
Top Jr Distance Female: Kate Lehto
Top Jr Distance Male: Matthew Luke
Top Jr Female Sprinter: Victoria Starcevic
Top Jr Male Sprinter: George Lukac
Top Sr Distance Female: Megan Logan
Top Sr Distance Male: Declan Adams
Gord Rusby Award: Victoria Starcevic
Hugh Higgins Award: Maya Perri
Rhoda Swick Award: Evan Collier
Bob Stephens Award: George Lukac
Ken Lake Award: Abby Egert
Jim Warford Award: Jared Watson
Pat Warford Award: Noah Farrell
Tammy MacKenzie Award: Declan Adams
Coaches Awards: Annie Tong, Caleb Smolenaars, Owen Parkes,Nathan Parkes,Max Mount,Ryanne O'Neill,Lucy Brain, Abigail Brain, Kenna Hopkins,Tamia Noel,Jordan Mabbott,Tohma Vanbergen,Noah Farrell,Rahsid Archer,Nathan Egert, Jake Gareau,Jason Anyimady
2016 Awards Recipients
Top Jr Distance Female: Kate Lehto
Top Jr Distance Male: Matthew Luke
Top Sr. Distance Female: Charlotte Barnes
Top Sr. Distance Male: Ryan Were
Top Jr Female Sprinter:
Top Jr Male Sprinter: Taylor Price
Gord Rusby Award: Alex Georgio
Hugh Higgins Award: Averie Church
Rhoda Swick Award: Matthew Luke
Bob Stephens Award: Taylor Price
Ken Lake Award: Kenna Hopkins
Jim Warford Award: Brock Martin
Pat Warford Award: Brock Martin
Tammy MacKenzie Award: Nathan Egert
Coaches Awards:
Junior: Megan Tindale,
Senior: Robert Scott , Hannah Martin-Spencer,Shanise Ryan-Donegan,Margo Rooks,Kenna Hopkins, Tyler Hopkins (Eastern Canada Gold Medal 4x100),Jared Watson (Provincial sprint hurdle Silver Medal)
2015 AWARD RECIPIENTS
Top Jr Distance Female: Charlotte Barnes
Top Jr Distance Male: Alec Koschanow
Top Jr Female Sprinter: Jelica Stevens
Top Jr Male Sprinter: Matthew Tindale
Gord Rusby Award: Matthew Tindale
Hugh Higgins Award: Megan Tindale
Rhoda Swick Award: Lucie Bugler
Bob Stephens Award: Alec Wark
Ken Lake Award: Mary Ollier
Jim Warford Award: Brock Martin
Pat Warford Award: Nicole Chowlewka
Coaches Awards:
2014 AWARD RECIPIENTS
Top Junior Female Sprinter:
Top Senior Male Sprinter:
Top Distance Female: Charlotte Barnes
Top Junior Distance Male:
Bob Stephens Award: Adley Jefford
Gord Rusby Award: Lauren Taht
Hugh Higgins Award: Sophie Barnes
Rhoda Swick Award: Erica Folo
Pat Warford Award: Tyler Hopkins
Jim Warford: Andrew Eskandar
Ken Lake Award: Savannah Simpson
Coaches Awards (Juniors): Owen Parks, Regan Simpson, Andrew Dunn, Eric Horvath, Avery Parks
2013 AWARD RECIPIENTS
Top Junior Female Sprinter:
Top Senior Male Sprinter:
Top Distance Female: Sophie Barnes
Top Junior Distance Male:
Bob Stephens Award: David Poloni
Gord Rusby Award: Skylar Kraus
Hugh Higgins Award: Annie Mezgec
Rhoda Swick Award: Amy Mitchell
Pat Warford Award: Taysia Radoslav
Ken Lake Award: Zaria Armstrong
Coaches Awards (Juniors): Ewan DelaPaz, Anika Fotor, Ajit Ganantra
2012 AWARD RECIPIENTS
Top Junior Female Sprinter: Zaria Armstrong
Top Senior Male Sprinter: Mike Boucher
Top Distance Female:
Top Junior Distance Male: Cameron Dawson
Bob Stephens Award: Thomas Young
Gord Rusby Award: Rudy Huizinga
Hugh Higgins Award: Ashleigh Pattynama
Rhoda Swick Award: Erica Folo
Pat Warford Award: Taysia Radoslav
Ken Lake Award: Caitlyn McClurkin
Coaches Awards (Juniors): Grace Mezgec, Lucie Bugler, David Poloni, Katie George, Alexis Legg, Ethan Hull
2011 AWARD RECIPIENTS
Top Female Sprinter: Zaria Armstrong
Top Male Sprinter:
Top Distance Female: Charlotte Barnes
Top Distance Male: Nicholas Barnes
Bob Stephens Award: Nicholas Barnes
Gord Rusby Award: Zaria Armstrong
Hugh Higgins Award: Charlotte Barnes
Rhoda Swick Award: Emma Mitchell
Coaches Awards: Ethan Hull, Terri Bugler, Thomas Young, Amy Mitchell, Lucie Bugler
2010 AWARD RECIPIENTS
Top Female Sprinter:
Top Male Sprinter:
Top Distance Female:
Top Distance Male:
Bob Stephens Award:
Gord Rusby Award:
Hugh Higgins Award:
Rhoda Swick Award:
Coaches Awards:
2009 AWARD RECIPIENTS
Top Female Sprinter: Christian Brennan
Top Male Sprinter: Rudy Huizinga
Top Distance Female: Amanda Abraham
Top Distance Male: Nicholas Barnes
Bob Stephens Award: Connor Hicks
Gord Rusby Award: Christian Brennan
Hugh Higgins Award: Abigail Mackey
Rhoda Swick Award: Erin Mawhinney
Coaches Awards: Simrit Bola, Nathan Pillinger, Reece Pillinger, Michael Sault, Shawn Brown, Jessica Town, Amy Mitchell, Amanda Abraham, Ashleigh Pattynama
2008 AWARD RECIPIENTS
Top Female Sprinter: Oceana Domin
Top Male Sprinter:
Top Distance Female: Tori Brent
Top Distance Male: Connor Hicks
Bob Stephens Award: Kurt McClure
Gord Rusby Award: Oceana Domin
Hugh Higgins Award: Tori Brent
Rhoda Swick Award: Amanda Abraham
Coaches Awards: Erin Mawhinney, Abi Mackey, Christian Brennan, Michael Sault, Terri Bugler, Amy Stringer and Finley Adams
2007 AWARD RECIPIENTS
Top Female Sprinter:
Top Male Sprinter:
Top Distance Female: Finley Adams
Top Distance Male: Michael Sault
Bob Stephens Award: Ethan Zmenak
Gord Rusby Award: Courtney Cranmer
Hugh Higgins Award: Tori Brent
Rhoda Swick Award: Michael Sault
Coaches Awards: TJ Haslip, Finley Adams, Kurt McClure, Abigail Mackey, Sarah Cranmer, Amy Stringer
2006 AWARD RECIPIENTSTop Junior Female Sprinter:
Top Senior Male Sprinter:
Top Distance Female:
Top Junior Distance Male:
Bob Stephens Award:
Gord Rusby Award:
Hugh Higgins Award:
Rhoda Swick Award:
Pat Warford Award:
Ken Lake Award:
Coaches Awards:
2005 AWARD RECIPIENTSTop Junior Female Sprinter: Tiffany Suterski
Top Senior Male Sprinter: Mikeael Newman
Top Distance Female: Tori Brent
Top Junior Distance Male:
Bob Stephens Award: Michael Newman
Gord Rusby Award: Tori Brent
Hugh Higgins Award:
Rhoda Swick Award: Chantelle Robbertse
Pat Warford Award:
Ken Lake Award: Ethan Zmenak, Charlotte Burrows, Oceana Domin, Celina Rose, Komal Virk, Kurt Barbato.
Coaches Awards:
2004 AWARD RECIPIENTSTop Junior Female Sprinter:
Top Senior Male Sprinter:
Top Distance Female:
Top Junior Distance Male:
Bob Stephens Award:
Gord Rusby Award:
Hugh Higgins Award:
Rhoda Swick Award:
Pat Warford Award:
Ken Lake Award:
Coaches Awards:
2003 AWARD RECIPIENTSTop Junior Female Sprinter:
Top Senior Male Sprinter:
Top Distance Female:
Top Junior Distance Male:
Bob Stephens Award:
Gord Rusby Award:
Hugh Higgins Award:
Rhoda Swick Award:
Pat Warford Award:
Ken Lake Award:
Coaches Awards:
2002 AWARD RECIPIENTSTop Junior Female Sprinter:
Top Senior Male Sprinter:
Top Distance Female:
Top Junior Distance Male:
Bob Stephens Award:
Gord Rusby Award:
Hugh Higgins Award:
Rhoda Swick Award:
Pat Warford Award:
Ken Lake Award:
Coaches Awards:
2001 AWARD RECIPIENTSTop Junior Female Sprinter:
Top Senior Male Sprinter:
Top Distance Female:
Top Junior Distance Male:
Bob Stephens Award:
Gord Rusby Award:
Hugh Higgins Award:
Rhoda Swick Award:
Pat Warford Award:
Ken Lake Award:
Coaches Awards:
2000 AWARD RECIPIENTSTop Junior Female Sprinter: Erin Malizia
Top Junior Male Sprinter: Bruno Hortalano-Roig
Top Senior Male Sprinter: Mike Mallett
Top Junior Distance Female: Gabriela Hrdlicka
Top Senior Female Distance: Nancy Unsworth
Top Junior Distance Male: Braden Novakowski and `Outstanding Junior Male Athlete of the year'
Top Senior Distance Male: Stephen Desmond
Bob Stephens Award: Braden Novakowski
Gord Rusby Award: Bruno Hortalano
Hugh Higgins Award: Samantha Malizia
Rhoda Swick Award: Bruno Hortalano-Roig
Pat Warford Award: Mike Malette
Ken Lake Award: Alison Costa
Coaches Awards: Nancy Unsworth, Erika Calder, Vanessa Van De Valk, Kendall Dutchak, Spencer Garner, Steph Desmond, Dufton Essue, Jonathan West.
1999 AWARD RECIPIENTSTop Junior Female Sprinter:
Top Junior Male Sprinter:
Top Senior Male Sprinter:
Top Junior Distance Female:
Top Senior Female Distance:
Top Junior Distance Male:
Top Senior Distance Male:
Bob Stephens Award:
Gord Rusby Award:
Hugh Higgins Award:
Rhoda Swick Award:
Pat Warford Award:
Ken Lake Award:
Coaches Awards:
1998 AWARD RECIPIENTSTop Junior Female Sprinter:
Top Junior Male Sprinter:
Top Senior Male Sprinter:
Top Junior Distance Female:
Top Senior Female Distance:
Top Junior Distance Male:
Top Senior Distance Male:
Bob Stephens Award:
Gord Rusby Award:
Hugh Higgins Award:
Rhoda Swick Award:
Pat Warford Award:
Ken Lake Award:
Coaches Awards:
1997 AWARD RECIPIENTSTop Junior Female Sprinter: Alison Costa
Top Junior Male Sprinter: Andrew Hunter
Top Senior Female Sprinter: Sabina Maheshwari
Top Senior Male Sprinter:
Top Junior Distance Female:
Top Senior Female Distance: Mary Unsworth
Top Junior Distance Male: Jeff Barr
Top Senior Distance Male: Ian Fallas
Top Senior Female Field: Michelle Crispe
Top Senior Male Field: Mikael Komorowski
Bob Stephens Award: Daniel Michael
Gord Rusby Award: Stephen Desmond
Hugh Higgins Award: Janica Riewald
Rhoda Swick Award: Rachel Nasvytis
Pat Warford Award: Marc Charlebois
Ken Lake Award: Andrea Burdett
Coaches Awards: Michelle Crispe, Jesse Henderson, Craig Laughran, Lisa McCrea, Laur van de Valk.
Outstanding Junior Awards: Sherelle Solomon, Stephen Desmond,
1996 AWARD RECIPIENTSTop Junior Female Sprinter:
Top Junior Male Sprinter:
Top Senior Male Sprinter:
Top Junior Distance Female: Alison Costa
Top Senior Female Distance: Mary Unsworth
Top Junior Distance Male: Jeff Barr
Top Senior Distance Male: Taylor Loughran
Bob Stephens Award: Craig Loughran
Gord Rusby Award: Sabina Maheshwari
Hugh Higgins Award: Sunni Reed
Rhoda Swick Award: Cory Kitchen
Pat Warford Award: Richerd Burdett
Ken Lake Award: Kristin Moore
Outstanding Junior Athletes: Jeannine Deneau & Stephen Desmond.
Outstanding Senior Athletes: Mary Unsworth & Graham Hood.
Top Field Athletes: Michelle Crispe & Micheal Komorowski.
Coaches Awards: Stephanie Killins, David Moore, Laurie Ross.
Junior Meet Schedule
2012 CROSS COUNTRY SEASON
September 15th Brantford X-Country meet at Mohawk Park, Brantford
September 22nd Durham Dragons X-Country meet TBD
September 29th Burlington's Ken Lake Classic Memorial at LaSalle Park
October 6th 310 Running 2km and 5km trail race at Albion Hills Conservation
October 13th Etobicoke X-Country meet at Centennial Park
October 20th Bramalea Bullets X-Country meet in Brampton
October 27th MTA X-Country Championships hosted by London Legion at Fanshawe Park, London
2011 Canadian Youth Championships
2011Aug 5, 6, 7
On August 5-7 the Burlington Track & Field Club had 10 athletes compete at the Canadian Youth Championships in Ottawa. Being a National Championship a standard must have been met to attend, just making it to this meet was a huge accomplishment for these athletes. I am very proud of how each athlete performed but I am more proud of how everyone conducted themself. The Burlington Track & Field Club behaved like true athletes, they also came together as a team and were there for one another all weekend long.
The following athletes did exceptionally well as they finished in the top 10:
Midget Girls
Taysia Radoslav - 2nd 200mH (28.89s)
Taysia Radoslav - 7th 200m (26.21s)
Youth Girls
Ashley Taylor - 3rd 300mH (43.15s)
4x100m relay - 3rd (49.03s) Mary Ollier, Caitlin McClurkin, Taysia Radoslav, Ashley Taylor
Ashley Taylor - 5th 400m (56.86s)
4x400m relay - 5th (4:07.29s) Oceana Charron, Virginia Hlacar, Tori-Lee Brent, Ashley Taylor
Mary Ollier - 7th 100mH (14.99s)
Ashley Taylor - 8th 100mH (15.05s)
Youth Boys
Marcus Wu - 6th 300mH (40.28s)
Marcus Wu - 7th 110mH (15.25s)
Good job Burlington, 2012 is just around the corner, lets keep getting better.
2011 World Youth Championship: Ashley Taylor has made the semi-finals in the 400m hurdles at the World Youth Championships!!!! She finished 12 overall with a PB of 60.36s.
For both the Junior and Senior sections of the club a post dated (October 30, 2017) volunteer cheque is also required in the amount of $125.00. This cheque will be given back once your volunteer duties to the club have been fulfilled. If you do not volunteer throughout the year we will then cash this cheque.
PLEASE ENSURE FEES ARE PAID NO LATER THAN FEBRUARY 1ST, 2017
JUNIOR FEES
Full Club Season: January to December $250.00
Cross Country season (Sept and Oct) $150.00
Minor Track Association Fee $15.00
SENIOR FEES
Full Club Season: January to December $375.00
Cross Country season (Sept to Nov) $150.00
Athletic Ontario fees vary depending on age group. Click on the Senior Registration for both AO and Club registration package.
Registration
viii) It is the policy of the Club to make membership available to any child who wishes to participate, regardless of their financial circumstances. Families who require financial aid to help defray membership fees are requested to first seek assistance through the Canadian Tire Jumpstart program. Should a family be declined financial aid through Jumpstart, or not wish to apply through Jumpstart, they may request aid directly by explaining their situation to the appropriate head coach. The coach will then represent the family’s application at the next meeting of the Board of Directors
Seasons
Sponsors