News and Announcements

Post Author Picture

Easter Egg Invitational

Posted by Stuart London at Mar 20, 2016 5:00PM PDT ( 0 Comments )

March 26

(all games at Kelly Bolish gymnasium, 2950 Turnpike Dr., Hatboro, PA 19040)

Admission: $5 (under 10 free)

Team key:

1. Germantown Lady Panthers

2. Collegeville Jaguars

3. Upper Makefield

4. Lady Lions

5. Renegades-Nichols

6. Philly Heat

7. Montgomery Vikings

8. Keystone Karma

9. Renegades-Flynn

10. Fencor-Gallagher

11. Fencor-Christian

12. Fencor-Sims/Green

Court 1

10 a.m.: 1-2

11:05 a.m.: 4-5

12:10 p.m.: 3-2

 1:15 p.m.: 1-5

 2:20 p.m.: 8-12

 3:25 p.m.: 3-1

Court 2

 9:30 a.m.: 6-10

10:35 a.m.: 8-11

11:40 a.m.: 6-7

12:45 p.m.: 8-9

 1:50 p.m.: 2-4

 2:55 p.m.: 7-9 

 Rules: 15-minute halves, stop on everything, for all games

3 full time outs per team, one extra for overtime. overtime is 2 minutes, second OT sudden death.

No 1-1 on 7th, there is two shots on 10th foul

Women's NCAA rules in effect unless noted (i.e. there is 10 second backcourt since no 30-second clock) 

Post Author Picture

Fencor Summer Classic

Posted by Stuart London at Jun 4, 2015 5:00PM PDT ( 0 Comments )

  2015 Fencor Summer Classic

Champions 

4th grade: Chesco Lightning

5th grade: Northeast Rockers

6th grade: Wilmington Tigers 

7th grade; Fencor-Smith

8th grade: Lehigh Valley Fever

9th grade: Chester County Wizards

10th grade: James River Blaze

11th grade: Team Pennsylvania 

 

Post Author Picture

Fencor Youth Festival

Posted by Stuart London at May 7, 2015 5:00PM PDT ( 0 Comments )

Final Schedule 

(updated Saturday, 7 pm for 6th & 7th grade teams playing Sunday at Kelly Bolish)  

May 16-17

Admission fees: $10 weekend pass, $7 per day (because sharing some courts with a boys tournament, we have to match their daily fee), under-10 free.

Team list:

1. Philly Pride-Horsey 4th

2. Renegades-Wright

3. Kyniska-kickstart 5th

4. Comets-Mulligan

5. Lower Bucks-Bowes

6. Florence Flash

7. Jaguars-Thomas 4th

8. Wilmington Tigers

9. Upper Makefield-Cairone 1

10. Lower Delco-Proper

11. Kyniska-McRoz 4th

12. Kyniska-kickstart 4th

13. Northeast Rockers

14. Comets-Kilroy

15. Great Valley Blaze

16. Lower Delco-Sokalsky

17. Staten Island Gators 5th

18. Maryland Classics (Saturday only)

19. Kyniska-Martino

20. Comets-Foody

21. Philly Heat-Rhodes

22. Renegades-Flynn 6th

23. Tar Heels-Vasco

24. Wizards-Opila

25. Philly Pride-Horsey 6th

26. Fencor-Ryan

27. Kyniska-Roz

28. Upper Makefield-Cairone II

29. Lower Delco-Ross 7th

30. Comets-Peterson

31. Germantown (Md.) Lady Panthers (Saturday only)

32. Renegades-Miller

33. Philly Heat-Erwin (Saturday only)

34. Upper Makefield-Tofig

35. Bucks County Phoenix

36. Philly Flight-Lonesome (Saturday only)

37. Chester County Ravens-Harty

38. Fencor-Krasna

39. Kyniska-Brennan

40. Kyniska-Cain

41. Peak Skills-Romani

42. Tar Heels-Vadino

43. Delaware Flash

44. Staten Island Gators II

45. CBAA Lady Bucks

46. Philly Pride-Stewart

47. Renegades-Catanzaro

48. Comets-Gardler

49. Haverford Pride

50. Chester County Ravens-Zanghi

51. Jaguars-Thomas 8th

52. Fencor-Glemser

53. Peak Skills-Smith

54. Peak Skills-Perry

55. Tar Heels-Persiano

56. Renegades-Flynn 9th

57. Renegades-Hahn

58. Chester County Ravens-Yoegel

59. Fusion-Smith

60. Wizards-Cody

61. Kyniska-Gari

62. Lower Delco-Ross 9th (Sunday only)

63. Rebels-Hanlon (Saturday only)

64. Keystone Karma-John

65. Lower Delco-Leight

66. Philly Flight-Young (Saturday only)

67. Haverford Hype

68. Fencor-Sims

69. Rebels-Smick

70. Lancaster Wave

71. Renegades-Roynan 

72. Fencor-Andre

73. Peak Skills-Morocco (Saturday only)

74. Keystone Karma-Phil

75. Lower Bucks-Ems (Sunday only) 

76. Triple Threat-Bass (Sunday only)

77. Triple Threat-Powers (Sunday only)

78. Triple Threat-Mook (Sunday only) 

79. Kyniska-McRoz II 

80. Rebels-Cranston (Sunday only)

81. Rockers-Parsons (Sunday only)

82. Delaware Angels-Smith (Sunday only)

 Saturday

Kelly Bolish gymnasium (Bldg. 15-18, 2950 Turnpike Dr., Hatboro, Pa 19040)

Court 1

9 am 16-11

10:10 am 79-51

11:20 am 1-11

12:30 pm 47-79

1:40 pm 20-18

2:50 pm 51-46

4 pm 15-17

5:10 pm 46-55

Court 2

8:30 am 9-20

9:40 am 13-5

10:50 am 17-18

Noon 6-13

1:10 pm 25-28

2:20 pm 3-15

3:30 pm 30-28

4:40 pm 3-23

Court 3

8:30 am 1-7

9:40 am 12-6

10:50 am 7-9

Noon 12-5

1:10 pm 30-26

2:20 pm 25-23

St. Ephrem’s (5340 Hulmeville Rd., Bensalem, PA 19020 10 min. from Neshaminy Mall & Franklin Mills)

9 am 32-36

10:10 am 38-43

11:20 am 34-36

12:30 pm 32-35

1:40 pm 43-40

2:50 pm 38-34

4 pm 36-35

5:10 pm 40-34

Springside School (8000 Cherokee St., Phila. Pa 19118)

Note: Parking is limited. carpool if you can) 

Court 1

8:30 am 52-48

9:40 am 67-68

10:50 am 53-52

Noon 68-65

1:10 pm 60-50

2:20 pm 4-8

3:30 pm 18-14

4:40 pm 8-2

Court 2

9am 49-53

10:10 am 65-70

11:20 am 48-49

12:30 pm 19-14

1:40 pm 29-44

2:50 pm 66-58

4:00 pm 41-29

Court 3

8:30 am 45-54

9:40 am 50-47

10:50 am 33-45

Noon 16-21

1:10 pm 57-55

2:20 pm 10-2

3:30 pm 39-44

4:40 pm 4-10

Middle School gym (enter through main fieldhouse)

9am 33-42

10:10 am 60-57

11:20 am 42-54

12:30 pm 67-70

1:40 pm 39-41

2:50 pm 21-19

Competitive Edge (320 S. Henderson Rd., King Of Prussia, PA 19446)

Court 4

8:30 am 56-73

9:35 am 63-66

10:40 am 61-56

11:45 am 73-66

12:50 pm 22-24

1:55 pm 69-74

3:00 pm 37-22

4:05 pm 64-69

Court 5

9:00 am 59-61

10:05 am 72-73

11:10 am 59-64

12:15 pm 58-63

1:20 pm 27-37

2:25 pm 71-72

3:30 pm 27-24

4:35 pm 74-71

Sunday

Kelly Bolish gymnasium (Bldg. 15-18, 2950 Turnpike Dr., Hatboro, Pa 19040)

Court 1

9 am 5-8

10:10 am 30-28

11:20 am 8-1

12:30 pm 25-30

1:40 pm 10-11

2:50 pm 79-53

4 pm 11-20

5:10 pm 79-55

Court 2

8:30 am 6-21

9:40 am 15-3

(break)

11:15 am 21-15

Noon  3-6

1:10 pm 4-12

2:20 pm 13-2

(break)

4 pm 2-12

5 pm 13-4

Court 3

8:30 am 1-9

9:40 am 34-25

10:50 am 9-5

Noon 28-41

1:10 pm 20-7

2:20 pm 51-55

3:30 pm 7-10

4:40 pm 51-53

St. Ephrem’s (5340 Hulmeville Rd., Bensalem, PA 19020)

Noon 64-65

1:10 pm 67-75

2:20 pm 68-64

3:30 pm 65-67

4:40 pm 68-75

Springside School (8000 Cherokee St., Phila. Pa 19118)

Note: Parking is limited, car pool if you can. 

Court 1

8:30 am 60-70

9:40 am 52-50

10:50 am 60-61

Noon 52-81

1:10 pm 78-40

2:20 pm 35-37

3:30 pm 52-78

4:40 pm 37-43

Court 2

9am 32-44

10:10 am 48-54

11:20 am 42-32

12:30 pm 47-54

1:40 pm 38-48

2:50 pm 16-14

3:55 pm 23-76

5 pm 16-19

Court 3

8:30 am 45-42

9:40 am 46-81

10:50 am 45-44

Noon 49-50

1:10 pm 23-24

2:20 pm 17-19

3:30 pm 78-40

4:40 pm 14-17

Middle School gym (enter through main fieldhouse)

9am 57-61

10:10 am 49-47

11:20 am 57-70

12:30 pm 48-46

1:40 pm 26-76

2:50 pm 39-43

3:55 26-24

5 pm 35-39

Competitive Edge (320 S. Henderson Rd., King Of Prussia, PA 19446)

Court 4

8:30 am 58-59

9:35 am 82-56

10:40 am 62-59

11:45 am 58-56

12:50 pm 77-22

1:55 pm 74-72

3:00 pm 62-82

4:05 pm 77-29

Court 5

8:30 am 69-62

9:35 am 80-72

10:40 am 69-71

11:45 am 80-74

12:50 pm 27-29

1:55 pm 80-71

3:00 pm  27-22

 

  TOURNAMENT RULES

 1. Games will be 16-minute halves, stop on everything, for grades 6-12, 14-minute halves for grades 4-5.

2. Halftime is 3 minutes. Overtime is 2 minutes. Double overtime is sudden death.

3. Each teams will have 3 full time outs for game. Receive extra timeout for overtime.

4. There is no 1-and-1 on the 7th foul. There is two foul shots on the 10th foul.

5. All games are by NCAA Women's rules (foul shots on release, above the box on foul shots) except there is a 10-second backcourt since there is no 30-second clock and 5-second count is on dribble and held ball. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Post Author Picture

25th annual Fencor 'Oldies' Tournament

Posted by Stuart London at Apr 28, 2015 5:00PM PDT ( 0 Comments )

  May 2-3

(all games at Kelly Bolish gymnasium, 2950 Turnpike Dr., Hatboro, Pa. 19040, Building 15-18)

 

Admission: $5 per day (no weekend passes), Under-10 free.

 

(Final Schedule)

Team List:

1. Jaguars-Novarina

2. Fencor-Krasna

3. DBL

4. Montgomery Vikings

5. Chesco Lightning

6. CBAA Chargers

7. Blue Demons

8. ISAA

9. Upper Makefield-Jett

10. Fencor-Christian

11. Fencor-Green

12. Fencor-Sims

13. Breakers 

Saturday

Court 1

9:00 am: 6 vs. 5

10:15 am: 1 vs. 2

11:30 am: 8 vs. 6

12:45 pm: 1 vs. 5

2:15 pm: 7 vs. 13

Court 2

10:15 am: 9 vs. 3

11:30 am: 4 vs. 7

12:45 pm: 10 vs. 9

2:00 pm: 4 vs. 3

3:15 pm: 8 vs. 10

Court 3

 12:45 pm: 2-13

Sunday

Court 1

9:00 am: 9 vs. 11

10:15 am: 8 vs. 5

11:30 am: 12 vs. 9

12:45 pm: 1 vs. 13

2:00 pm: 4 vs. 5

Court 2

9:00 am: 6 vs. 7

10:15 am: 1 vs. 3

11:30 am: 4 vs. 6

12:45 pm: 7 vs. 8

 2:00 pm: 3-13 

Tournament rules:

all games 16-minute halves, 3-minute halftime

Each team 3 full timeouts, one extra for overtime

Overtime is 2 minutes, Second overtime is sudden death

NCAA Women's rules except there is 10-second backcourt.

There is no 1-and-1 on 7th, 2 shots on 10th foul. 

Post Author Picture

Easter Egg Invitational

Posted by Stuart London at Mar 30, 2015 5:00PM PDT ( 0 Comments )

Saturday, April 4

(all games at Kelly Bolish gymnasium, Unit 15-18, 2950 Turnpike Dr., Hatboro, PA 19040)

 (Schedule posted, Wednesday 11 a.m.

(Due to travel time for out-of-state teams and competitive levels, no changes can be made)

Admission: $5 for all spectators over 10-years-old

Team list: 

 1. Fencor-Jones

2. Fencor-Glemser

3. Fencor-Sims

4. Philly Heat

5. Kutztown Pride

6. Rebels-Sherman

7. Lower Bucks-Medica

8. Kyniska

9. Renegades-Flynn 1

10. Renegades-Flynn 11

11. Renegades-Roynan

12. Maryland Hurricanes-Keys

Court 1

9:30 am 2 vs. 6

10:45 am 4 vs. 5

Noon  1 vs. 12

1:15 pm 3 vs. 11

2:30 pm 4 vs. 12

 Court 2

9 am 1 vs. 9

10:15 am 3 vs. 7

11:30 am 10 vs. 2

12:45 pm 5 vs. 9

 2:00 pm 10 vs. 6