News and Announcements
hideYou must log in to view statistics for St. Johns Saints Baseball
All-League Honors
Posted by Bradley Harris at Dec 5, 2011 4:00PM PST
( 0 Comments
)
Below is a listing of Skyhawk players who received recognition for their outstanding performance during the football season. While these players were nominated by the Skyhawk coaches, they were voted on and approved by coaches of the opposing teams.
2010
Bantam Division
Best Defensive Back - Tavonne Key
2009
Bantam Division
Best Quarterback - Duwan Hyman
Best Running Back - Jaleel Brown
Best Receiver - Lekeith Celestain
2005
Midget Division
Best Offensive Lieman - Denzel Simeon
Best Defensive Lineman - Jaylen Tompkins
Intermediate Division
Best Offensive Back - Joseph Perez
2004
Pee Wee Division
Most Valuable Player - Jaylen Tompkins
Midget Division
Most Valuable Player - Jason Hendricks
Best Quarterback - Brandon Jefferson
Best Defensive Lineman - Shakim Myers
Intermediate Division
Most Valuable Player - Keith Fredrick
Most Outstanding Receiver - Clifford Cerisier
Best Defensive Lineman - Michael Sauls
2003
Pee Wee Division
Most Valuable Player - Rafee McClee
Midget Division
Best Offensive Back - Manny Abadia
Intermediate Division
Best Defensive Back - Jason Hopkinson
2002
Pee Wee Division
Most Valuable Player - Terence Davis
Best Offensive Back - Daniel Grant
Most Outstanding Receiver - Mujahid Thompson
2001
Pee Wee Division
Best Quarterback - Christopher Golding
Best Offensive Back - Daniel Grant
Best Defensive Lineman - La-Rue King
Midget Division
Best Offensive Back - Owusu Arane
Bantam Division
Best Quarterback - Jason Hopkinson
Intermediate Division
Best Quarterback - Ralik Hanson
Best Offensive Back - Kurt Harry
Best Defensive Lineman - Shaun Elliot
Best Linebacker - Kendall John
2000
Jr. Pee Wee Div.
Best Quarterback - Terence Davis
Best Offensive Back - Jason Hendricks
Pee Wee Div.
Best Defensive Back - Chris Golding
Intermediate Div.
Most Valuable Player - Julius Johnson
Best Quarterback - Ronald Sears
Most Outstanding Receiver - Francis Robertson, Jr.
Best Linebacker - Brian Odums
1997
Pee Wee Div.
Best Defensive Lineman - Lateef Ferguson
Best Offensive Back - Ronald Sears
Best Defensive Back - Michael Chavis
Midget Div.
Best Offensive Back - Julius Johnson
Best Defensive Back - Francis Robertson, Jr.
1996
Jr. Pee Wee Div.
Best Offensive Back - Jerrel Smith
Pee Wee Div.
Best Defensive Lineman - Chris Alceus
Best Defensive Back - George Arnold
Midget Div.
Most Outstanding Receiver - Matthew Hanson
Intermediate Div.
Best Offensive Back - Kenneth Shaw
1995
Jr. Pee Wee Div.
Best Offensive Lineman - Ralik Hansen
Pee Wee Div.
Most Valuable Player - Michael Hankins
Best Defensive Lineman - Braxton Winston
Midget Div.
Best Linebacker - Matthew Mings
Most Outstanding Receiver - Aidan Melvin
Bantam Div.
Best Defensive Lineman - Ian Schaff
1994
Jr. Pee Wee Div.
Best Linebacker - Marques McFarlin
Pee Wee Div.
Most Valuable Player - Lance Bennett
Best Linebacker - Reynaldo Brathwaite
Most Outstanding Receiver - Aidan Melvin
Midget Div.
Best Linebacker - Jason Apostolos
Bantam Div.
Most Outstanding Receiver - Cinque McKetty
Best Offensive Lineman - Michael Cawley
Best Linebacker - Dwight Bowen
1993
Jr. Pee Wee Div.
Best Defensive Back - Michael Hankins
Pee Wee Div.
Most Valuable Player - Jason Apostolos
Best Offensive Back - Rasheed Harris
Best Defensive Back - Odell Thompson
Midget Div.
Best Offensive Back - Gary McGowan
Best Defensive Back - Akil Rogers
Most Outstanding Receiver - Dwight Edwards
Bantam Div.
Most Valuable Player - Randy Bowen
Best Offensive Lineman - Butler Jean-Louis
Best Defensive Back - Frantz Lourigarde
Intermediate Div.
Most Valuable Player - Michael Stevenson
Most Outstanding Receiver - Bergre Escorbores
1991
Jr. Pee Wee Div.
Best Defensive Back - Nashaun Dublin
Best Offensive Lineman - Rasheed Harris
Pee Wee Div.
Best Defensive Back - Jamal Tunison
Best Offensive Lineman - Oboi-Omari James
Midget Div.
Best Defensive lineman - Nigel Lawrence
Best Offensive Back - Jorel Jorge
Bantam Div.
Best Defensive Lineman - Benjamin Diaz
Best Defensive Back - Neville Thorne
Intermediate Div.
Most Valuable Player - Colin Charles
Best Defensive Lineman - Rahmel Logan
Best Linebacker - Bacine Mitchell
Best Defensive Back - Yusef Davidson
1990
Jr. Pee Wee Div.
Best Offensive Back - NaShaun Dublin
Pee Wee Div,
Best Offensive Back - Lantz Dingle
Best Linebacker - Adam Allen
Most Outstanding Receiver - Sean Gray
Midget Div.
Best Offensive Lineman - Jullian Lawrence
Bantam Div.
Most Valuable Player - Anthony Truesdale
Best Linebacker - Kwesi Daniels
Best Defensive Back - James Vielle
Intermediate Div.
Best Offensive Back - Rafael "Scooby" Perez
Information prior to 1990 is currently being researched and will be uploaded ASAP.
SKYHAWK Bantams - NYCYFL Division CHAMPIONS
Posted by Bradley Harris at Dec 5, 2011 4:00PM PST
( 0 Comments
)
Congratulations to our Bantam team for winning their Divisional Championship on Sunday, Dec. 4th vs the Queens Falcons. The game was played at Poly Prep Country Day School in Brooklyn, N.Y. The Bantams won their game by the score of 28 - 14.
The Bantams made Skyhawk history by becoming another team to go UNDEFEATED and set records for points scored and points allowed in the Bantam Division.
Previous Game Results
Posted by Bradley Harris at Nov 28, 2011 4:00PM PST
( 0 Comments
)
Week 12 GAME RESULTS AS FOLLOWS: Won 1 Lost 0 Tie 0
Sun. 11/27 - Bantam Division Playoffs
# 1 Seed SKYHAWK Bantams 18 - # 4 Seed Kings Bay Jaguars 0
ON TO POLY PREP FOR CHAMPIONSHIP GAME!!!!!!!!
NYC Youth Football League Championships
Posted by Bradley Harris at Nov 28, 2011 4:00PM PST
( 0 Comments
)
The Final 2011 NYCYFL Divisional Championship Games are as follows:
Bantam and Intro Division Games:
SUNDAY 12/4/11
Poly Prep Country Day School in Brooklyn, NY
******* Bantam Division at 11:00 AM ******
# 1 Skyhawks vs # 3 Queens Falcons
******* Intermediate Division at 1:00 PM ***********
# 1 Queens Falcons vs # 3 Harlem Jets
##### COST OF ADMISSION is $5.00 and covers both games #####
Come on out and support your SKYHAWKS as they vie for the DIVISIONAL CHAMPIONSHIP
Check the "Locations" icon on the Main Menu for directions to Poly Prep Country Day School
Playoff Bound!!!
Posted by Bradley Harris at Nov 28, 2011 4:00PM PST
( 0 Comments
)
The following teams have made the Divisional Playoffs. Good luck in your upcoming games.
Sat. 11/19/11
- #2 SKYHAWK Intros (HOME) vs Harlem Jets - 1:00PM
**************************************************************
Sun. 11/27/11
- #1 SKYHAWK Bantams (HOME) vs #4 Kings Bay Jaguars - 12:00PM (noon)