Announcement

author

2015 Inland Empire Challenge

Posted by Mark Gardner on Oct 16 2015 at 05:00PM PDT

Great Oak dominated the action here by winning just about ever race they were entered in.  Very nice performance by Beaumont and La Sierra's varsity boys as well.       Top results listed below!  
Still inputting all girls under 21 min.

BOYS
-Issac Cortes (Great Oak) 14:48.1
*Solomon Fountaiin (Great Oak) 14:57.9
**Raymon Ornelas (Roosevelt) 15:00.7
-Nelson Quintana (Great Oak) 15:11.1
**Carlos Carvajal (Great Oak) 15:12.9
*Justin Eipp (Great Oak) 15:25.7
**Edgard Villa (Vista Murrieta) 15:26.6
*Brett Vogelsang (Beaumont) 15:27.5
*Salvador Chavez (West Valley) 15:28.7
**Jacob Korgan (Great Oak) 15:29.8
*Tyler Flores (Rubidoux) 15:30.3
*Uriel Medina (Corona) 15:32.2
-Rudy Flores (La Sierra) 15:32.8
*Enrique Villa (Corona) 15:33.2
-Juan Ambriz (JW North) 15:36.2
-Michael Garcia (Great Oak) 15:36.7
**William Sanchez (Beaumont) 15:40.0
**Wayne Richards (Roosevelt) 15:40.6
**Nolan Valdivia (Beaumont) 15:41.5
*Jason Flores (Beaumont) 15:42.4
-Alex Rose (Xavier Prep) 15:44.0
*Kevyn Rocha (La Sierra) 15:45.7
*Erik Gonzalez (Rubidoux) 15:49.4
-David Stabile (Xavier Prep) 15:50.8
-Jared Amador (Paloma Valley) 15:51.6
-Daniel Harper (La Sierra) 15:51.6
*Isaiah Madrigal (Roosevelt) 15:52.5
-Melvin Esteva (La Sierra) 15:55.0
*Anthony Ruiz (Great Oak) 15:55.5
**Mason Guy (Temecula Valley) 15:55.8
-Carlos Perez (Beaumont) 15:59.0
*Tyle Handel (Paloma Valley) 15:59.7
*Eduardo Toris (Hemet) 16:00.4
**Raymond Franco (Rancho Verde) 16:00.7
-Moises Orduna (Corona) 16:00.7
-Matthew Tibbits (Great Oak) 16:00.9
-Parker Woodward (Murrieta Mesa) 16:01.7
*Giovanni Gutierrez (San Jacinto) 16:02.6
-Kyle Davis (Vista Murrieta) 16:03.8
*Humberto Guzman (Rubidoux) 16:05.3
***Ryan Shields (Great Oak) 16:06.1
-Andres Delgado (Beaumont) 16:08.2
**Tyler Graves (Hemet) 16:09.3
*Alex Munoz (La Sierra) 16:10.1
**Kyle Pendleton (Santiago) 16:11.8 
***Cameron Hylton (Great Oak) 16:12.4
**Timothy Reyes (Beaumont) 16:13.4
**Iman Khadir (Great Oak) 16:13.6 
-Josh Madriaga (Corona) 16:13.9
*Blake Starbuck (Corona) 16:16.3
*Jaleel Turner (Rancho Verde) 16:16.7
*Alvin Yu (Great Oak) 16:18.1
*Micah Hitchcock (Hemet) 16:18.9
-Manny Mata (La Sierra) 16:19.7
*Wesley Bowen (Great Oak) 16:20.2
-Ben Evans (Hemet) 16:20.4
**Conner Dmytriw (Paloma Valley) 16:20.8
-Ricardo Sanchez (Rubidoux) 16:21.4
-Saul Gallardo (Corona) 16:22.3
-Justin Harrison (Roosevelt) 16:22.6
**Marcos Milla (Santiago) 16:23.6 
-Slater Solis (Santiago) 16:23.7
**Luke Zimmer (Great Oak) 16:24.2
-Payton Olson (Murrieta Mesa) 16:25.8 
**Ben Bromen (Hemet) 16:26.1
-Ricky Cardenas (JW North) 16:29.0
*Ray Berela (West Valley) 16:29.6
-Ivan Esquivel (La Quinta) 16:29.8
-Tristin Maggio (Vista Murrieta) 16:30.8
**Josh Potts (Roosevelt) 16:30.9
-Eastern Sherman (Hillcrest) 16:32.1
*Declan Clause (Great Oak) 16:33.7 
***Brock Stuckey (Great Oak) 16:36.3 
***Tyler Tickner (Great Oak) 16:37.2
-Dallas Reuter (Paloma Valley) 16:37.2
-Nick Brandao (Vista Murrieta) 16:38.2
-Ivan Orozco (Ramona) 16:39.0 
**Nathan Trujillo (Santiago) 16:39.4  
-Gabriel Rodriguez (Xavier Prep) 16:39.4
**Devon Smart (Murrieta Valley) 16:39.7
-AJ Adrian (Murrieta Valley) 16:40.1 
**Blake Clark (Murrieta Valley) 16:40.3
**Justin Flores (Vista Murrieta) 16:41.9
-Ethan Gomez (Xavier Prep) 16:42.5
*Noah Carey (Hemet) 16:42.7
***Clayton Castro (Murrieta Valley) 16:43.1 
*Dylan Klemp (Vista Murrieta) 16:44.0
-Hakan Larsson (Great Oak) 16:44.3 
-David Sanchez (Corona) 16:44.8
*Adrian Felix (Coachella Valley) 16:45.0
*Jozef Chavez (Roosevelt) 16:47.3
**Jeremy Stevens (Murrieta Valley) 16:48.2 
**Johan Sanchez (Ramona) 16:48.4
*Manuel Contreras (Corona) 16:49.4
*Javier Vazquez (Corona) 16:49.6
-Mario Blanco (West Valley) 16:49.7 
**Aidan Garcia (Santiago) 16:49.8 
*Caleb Newton (Centennial) 16:49.8
-Francisco Dominguez (West Valley) 16:50.3
**Adam Webb (Murrieta Mesa) 16:50.6 
**Damian Sanchez (Beaumont) 16:50.7
**Parker Burgett (Great Oak) 16:51.5
-Andrew Ross (Vista Murrieta) 16:52.0
*Jonah Brown (Vista Murrieta) 16:52.5
**Jared Angle (Elsinore) 16:52.7
-Ricardo Rodriguez (Elsinore) 16:53.2
-Alec Hall (Norco) 16:53.6  
-Alejandro Cadenas (Rubidoux) 16:53.7
-Sean Chevalier (Murrieta Mesa) 16:53.8 
-Jalen Hawes (Murrieta Valley) 16:53.9
**Justin Velarde (Great Oak) 16:54.1 
-Ben Rooney (Palm Desert) 16:54.4
**Andrew Lazelle (Great Oak) 16:54.7
*Braulio Ramirez (Xavier Prep) 16:55.7
*Chris Dixon (Murrieta Mesa) 16:56.2
***JT Lavely (Great Oak) 16:57.5
***Grayson Boyce (Great Oak) 16:58.1
**Manuel Gonzalez (Beaumont) 16:58.3
*Jacob Ek (Great Oak) 16:58.4 
-Miguel Vazquez (Rancho Verde) 16:58.7
-Gunnar Plunkett (Murrieta Valley) 16:58.9 
*Antonio Maggi-Brown (Santiago) 16:59.0
-Abram Torres (Rancho Verde) 17:00.0  

TEAM MERGED SCORING:
Great Oak - 18 (missing 2 of their top 5)
Beaumont - 85 
La Sierra - 118
Corona - 133 
Roosevelt - 144 (missing 2 of their top 6)
Rubidoux - 181 (missing #1)
Vista Murrieta - 207
Hemet - 229
Paloma Valley - 234
Xavier Prep - 235
Santiago - 259
Murrieta Mesa - 308
Murrieta Valley - 309

GIRLS
**Tahlia Adams (Roosevelt) 17:52.7
-Taylor Walker (Great Oak) 17:53.0
*Michelle McIntosh (Great Oak) 18:08.5
-Micaela Reynolds (Vista Murrieta) 18:13.1
**Kyleigh Macy (Great Oak) 18:21.5
***Sarah Lyon (Great Oak) 18:24.0
***Cayla Etheridge (Santiago) 18:28.4 
*Julie Diaz (Vista Murrierta) 18:37.8
*Ally Talpash (Great Oak) 18:42.9 
***Katya Candray (Great Oak) 18:46.5
*Crystal Valiente (Roosevelt) 18:48.3
***Paige Haynes (Vista Murrieta) 18:50.5
*Alison Soto (Beaumont) 18:54.1 
-Hailie Grimes (Beaumont) 18:54.4
*Maya Ambroziak (Great Oak) 19:00.5
*Cassidy Hylton (Great Oak) 19:00.6
***Madilyn Herrera (Temecula Valley) 19:06.0
-Taylor Lawson (Great Oak) 19:06.3 
-Hannah Doty (Paloma Valley) 19:07.6
***Peyton Candaele (Vista Murrieta) 19:11.5
*Hannah Lyon (Great Oak) 19:13.4
-Emily O'hara (Temecula Valley) 19:14.5
*Sarah Workman (Great Oak) 19:15.4
-Kaylee Saville (Great Oak) 19:22.6
-Claire Fisher (Temecula Valley) 19:23.2 
**Nadine Dubon (Vista Murrieta) 19:23.7
-Daniela Romero (Centennial) 19:25.6
*Amelia Strahan (Vista Murrieta) 19:28.5
**Ally Camacho (Roosevelt) 19:29.8
***Brianna Macias (Beaumont) 19:30.6 
***Elizabeth Bermudez (Temecula Valley) 19:34.1
-Sophia Candenhead (Paloma Valley) 19:34.7
***Brigette White (Temecula Valley) 19:37.9
*Kama Groh (Great Oak) 19:40.2
***Raeva Solbach (Temecula Valley) 19:49.2
**Kimberly Lopez (San Jacinto) 19:49.8 
-Jaden Warrick (Roosevelt) 19:51.7
**Zavita Sasser (Beaumont) 19:52.6
-Karissa Manzanares (Beaumont) 19:53.2
 -Vanessa Ramirez (La Quinta) 19:55.9
-Sandra Flores (La Quinta) 19:57.4
**Emily Heaston (Corona) 19:57.5
**Jasmine Garcia (Corona) 19:58.5
**Mikayla Kambietz (Paloma Valley) 20:01.1
***Aeriel Madrigal (Beaumont) 20:06.8
*Daisy Garcia (Centennial) 20:07.8
**Jasmine West (Paloma Valley) 20:08.7 
*Jillian Guzman (Roosevelt) 20:11.6
***Ariel Van Riper (Vista Murrieta) 20:14.5
*Neftali Escalante (Corona) 20:15.2
***Alexis Mendivel (West Valley) 20:21.9 
***Sonia Nevis (Beaumont) 20:22,2 
**Jada Martinez (Rubidoux) 20:25.9
*Samantha Cruz (Corona) 20:29.6 
**Hayley Richards (Murrieta Mesa) 20:32.2
**Vanessa Garcia (Murrieta Valley) 20:33.9
 ***Mikka Von Scherr (La Quinta) 20:34.6
*Jordyn Ahlberg (Temecula Valley) 20:36.1 
***Caitlin Billman (Murrieta Valley) 20:45.4
**Amanda Navarro (Elsinore) 20:46.7
**Paloma Barron (Roosevelt) 20:52.7     

Comments

There are no comments for this announcement.

Sponsors